• BIST 115.147
 • Altın 163,118
 • Dolar 3,8058
 • Euro 4,6547
 • Samsun 13 °C
 • Ankara 2 °C
 • İstanbul 7 °C
 • Kongre yine ertelendi
 • Vali Kaymak Futbol Şehitlerini rahmetle andı
 • Başkan Tok’tan ‘20 Ocak Mesajı’
 • Kongre yine ertelendi
 • Vali Kaymak Futbol Şehitlerini rahmetle andı
 • Başkan Tok’tan ‘20 Ocak Mesajı’

DOĞRU OKU, İYİ OKU; DOĞRU YAZ!..

Ali Kayıkçı

DOĞRU OKU, İYİ OKU; DOĞRU YAZ!..

*    “Oku! Seni yaratan Rabbinin adıyla.  Oku!.. O, keremine nihayet olmayan Rabbindir; kalem ile yazı yazmayı öğreten de O'dur. O, insana bilmediği şeyleri öğretti. Sakın okumazlık etme; çünkü insan, kendini nasîhate ihtiyacı yokmuş görmekle muhakkak azgınlık eder!..”
             (Kur'ân-ı Kerîm;  Alak Sûresi, âyet 1-7'den)                      *    “Bazı şiirler, elbette apaçık bir hikmettir…”“Hikmetli söz müminin yitiğidir. Onu nerede bulursa, hemen alır.” “Büyüleyici sözler gibi, hikmetli şiirler de vardır...” “Şâir Hassan'ın sözleri, düşmana ok yarasından daha tesirlidir…” “Şiir, bir söz ki, güzeli daha güzel, çirkini daha çirkindir...”                             (Hz. Muhammed “sallallahü aleyhi vesellem”)                      *   “Türkiye'ye gideceğim. Yeryüzünde iki Türk var ise, biri mutlaka benim. Ben Türk'üm, ama Jön Türk değilim.”                                                                                                                                                                                   (S. Abdülhakîm Arvâsî “rahmetullahi aleyh”)                   *    “Bilgilerin doğru olması kâfi değil. Esas olan yazarıdır. Yazarının rûhâniyyeti satırların arasında dolaşır. Yazan ihlâslı birisi ise, okuyan istifâde eder. İhlâslı değilse, fâsıksa, habîs rûhu kitâba aks eder. Okuyan zarar görür de haberi bile olmaz. İşte,  Müslümanlar böyle kitâpları okuyunca kalblerinde bir kararma meydana gelir. Kitâbı yazan, yazdığından daha mühimdir. Temiz su, temiz borudan geçerse temiz olur. Temiz su, pis borudan geçerse temiz olur mu?.. Pis borudan akan sudan şifâ olmaz.”                              (Hüseyin Hilmi Işık “rahmetullahi aleyh”)              “Bir saat kitap okumak, yarım saat sohbet etmek gibidir.”                                       (Enver Ören-Sohbetler; c. 1, s. 433, 461)   
“Eleştirilmek, bilim insanı için olmazsa olmazdır… Çünkü bilim insanını yetiştiren ve geliştiren; görüşleriyle ilgili yapılan yapıcı eleştirilerdir. Çalışmalarımla ilgili yapıcı ve yol gösterici eleştirileri dört gözle okuyuculardan beklediğimi bir kez daha ifade etmek istiyorum.”                 (Prof. Dr. Mahmut Aydın-OMÜ Rektör Yardımcısı-Denge Gzt. 19.08.2014, s. 3.)   

 S
aygıdeğer Okuyucularımız!..                Bilindiği üzere;  yıllar önce, bir süre “İl Kültür Müdürlüğü Hizmet Binası” olarak da kullanılmış, eski “Askerî Hastahâne”nin yanıbaşında, bir de “Kader Gişesi” vardı.  Burada “Milli Piyango” biletlerinin satılması yanında “okunmuş/2. el kitapları”nın da alım-satımı yapılır, üstüne üstlük bizim gibi fakir öğrencilere “kiraya” da verir, bizler de bir diğer kitabı alıp okuyabilmek için hemen oracıkta, kaldırım taşları/merdiven basamakları üzerinde, çoğu resimli olan bu serüven kitaplarını âdeta nefes-nefese okur, okurduk…               Okurduk;  lâkin, yüzde yüz bizim için faydalı mı, zararlı mı olduğunu bilmeden; kendimizi anlatılan olayların akışına kaptırır, bir sonraki hafta çıkacak yeni maceraların hayâli ile oyalanırdık…
 Ancak yıllar sonra zararlı yayınların;  gazete, dergi ve kitapların olabileceğini öğrendik. Onun için de gençlerimize; her reklâmı yapılan kitabı, ikide bir gündeme taşınan yazarı değil de “iyi ve faydalı”yı tavsiye eyliyor ve “serlevha” olarak yukarıya aldığımız güzel sözlerin ışığında “Doğru oku, iyi oku; doğru yaz!..” diye de tavsiyede bulunuyoruz.. .       Bu duygu ve düşünceler ile de kaleme aldığımız aşağıdaki mısralarımız ile Siz Saygıdeğer Okuyucularımızı baş başa bırakıyoruz…
 Kalbî sevgi ve saygılarımızla… 
 Doğru oku, iyi oku; doğru yaz!..
 Doğrularla, doğru yola, durma koş!..
 Kulak verir, dinler isen, sen biraz:
  “Ehl-i sünnet”, daim Hakk'a kılavuz;
  Uzat elin, avucun hiç kalmaz boş!..

 “Kaynak” kutsal,  “boru” temiz oldukça;
 “İlim” derya, damla-damla doldukça;
 “Oku”manın lezzetine daldıkça:
  “Ehl-i sünnet”, daim Hakk'a kılavuz;
  Aç kalırsın, son noktaya kaldıkça…

 Doğru oku, iyi oku, doğru bul;
 Okuyanlar, Hakk'a olur iyi kul;
 Dün mektep'ti, bugün iyi bir okul:
  “Ehl-i sünnet”, daim Hakk'a kılavuz;
  “İlim” gerek, “amil” gerek ve akıl…

 Doğru oku, iyi oku, doğru yol;
 “Elif” gibi, “mertek” gibi, doğru ol;
 “Müstakîm” var, ne şimaldir, ne de sol:
  “Ehl-i sünnet”, daim Hakk'a kılavuz;
  Saf'lık onda, o istemez turnusol…

 Doğru oku, iyi oku; doğru yaz!..
 Bunu yapan, ne azar yer, ne ikaz;
 “Mevsim kıştır”, deme “gelsin, hele yaz”:
  “Ehl-i sünnet”, daim Hakk'a kılavuz;
  KAYIKÇI der,  son nasîhat, tut biraz!..
======================================================================
 


                                                          

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 DENGE GAZETESİ | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0362 420 04 28 | Faks : 0362 431 55 53 | Haber Scripti: CM Bilişim