1. YAZARLAR

  2. Aslıhan Çağla Kılıçlı

  3. DİKKAT AŞIRI DERECEDE TAVSİYE İÇERİR!
Aslıhan Çağla Kılıçlı

Aslıhan Çağla Kılıçlı

DİKKAT AŞIRI DERECEDE TAVSİYE İÇERİR!

A+A-

Herkese merhabalar, Bugünkü yazımız ebeveynlerin oldukça dert yandığı, teknolojinin gelişimi ile telefonu elinden bırakmayan çocukların sorunlarına bir medya okuryazarı olarak baktığım ve nacizane tavsiyeler verdiğim bilgilerle dolu olacak.

Corona Virüs ile baş etmeye devam ediyoruz. Pandemi sürecinde eve kapanılmasının ardından gün yüzüne çıkan bazı problemler oldu. Eski tarihlere baktığımızda gazetelerin ve televizyonların haber verme görevleri yavaş yavaş yerini sosyal medyaya bırakıyor. Dünya genelinde araştırmalara göre insanlar haber alma ihtiyacını 3/2 olarak sosyal medyadan karşılıyor. Ve ne yazık ki herkesin muzdarip olduğu, çoğu zaman yanıldığı ''Yanlış Haber'' sorunu gün yüzüne daha fazla çıkmaya başladı. İnternet ortamında sosyal medya kullanıcılarının manipüle edilme durumu çok yüksek. Çoğu yetişkin bireylerin, karşılaşılan haberleri teyit etmeden, doğruluk kaygısı gütmeden dolaşıma sokması, işleri daha fazla zorlaştırıyor. Yetişkinlerin dahi bu sorunu oldukça yaşadığı bu mecralarda, çocuklar için internet ortamı oldukça büyük sorunlar yaşatabilir. Çocukların yalan haber ve bilgilere maruz kalma durumu, kalsalar bile bunu anlamaları için neler yapılabilir? Nacizane tavsiyem;

Teknolojinin bu denli gelişme sürecinde, 5 yaşından itibaren çocuklar; telefon, tablet vb. teknolojik cihazlarla içli dışlı oluyorlar. Şu an üniversite öğrencilerine verilen Medya Okuryazarlığı dersi,  doğru haberi, aşamalarını, içerik oluşturma mekanizmalarını öğrencilere aktarma amacı gütmekte. Bu ders içeriğinin hafifletilmiş halinin, küçük yaşlardan itibaren öğrencilere verilmesi, teknolojinin ve içeriklerinin doğru anlaşılmasını kolaylaştırabilir. Çocukların daha sağlıklı bir yaşam sürdürmeleri, eğitim alanlarında daha aktif ve etkin öğrenme süreci geçirdikleri, gelecek yıllarda meslekleri, iş hayatlarını daha başarılı sürdürebilecekleri  bu dersle birlikte daha mümkün olabilir. Bu soruna karşı, ebeveynlerin yalan haberlere ve yanlış bilgilere maruz kaldıkları dijital ortamların kullanımı esnasında, çocuklarına eşlik etmeleri, belli açıklamalar yapmaları, edinilen bilgilerin teyit edilmesini sağlamalı ve araştırmacı kişiliğini ortaya çıkarmaları gerekmektedir. Bunlar çocukları daha sağlıklı  dijital ortama hazırlayabilir. Çocukların bu tarz haberlere denk geldiği ve ebeveynleri ile paylaştıkları bilgileri; mutlaka açıklama yoluna gitmeli, doğrusunu öğrenmek için neler yapılabileceğini göstermeli. Bu durum daha ileri düzey öğrenme becerisi ve bilgiyi tartışma becerilerini beraberinde getirecektir. Dijital okuryazarlık eğitimi sanal mecralarda daha güvenli olabilme imkanı ve dikkat dağınıklığı gibi sorunların çözümünde destek olacaktır. Ailelerin bu durumda bilgilenip, çocuklarını eğitmesi önem arz etmektedir.

Ailelerin, çocukların internetle zaman harcadığı anlarda göz kulak olması, birlikte zaman geçirmesi çocuklara büyük beceriler katabilir. Dijital okuryazarlık gelişimi için online oyun ve araç imkanı internet mecrasında oldukça fazla. Çocukların savaş içerikli, yaşını aşacak bilgilendirmelerin olduğu oyunları oynaması karakter gelişimine de oldukça etki etmekte. Günümüzde yaş kısıtlamasına rağmen çok küçük yaşlarda kullanılmaya başlanan sosyal medya mecraları da çocukların algı mekanizmalarına bazı deformeler kattığı gerçeğini gösteriyor. Bir yetişkine göre daha hızlı algı yetenekleri olan çocuklar dijital araştırma tekniklerini daha hızlı kapma potansiyelindeler. Ancak bu süreçte ilk olarak ailelerin önemi büyük. Farklı ülkelerde çocukların teknoloji ilgilerini fark eden uzmanlar, küçük yaş aralığında bulunan çocuklara algı mekanizmalarını doğru hale getirecek, yanlışı doğruyu ayırt edebilecek medya okuryazarlığı atölyeleri düzenledi. Bahsettiğimiz yetenek ve reflekslerin küçük yaşlarda öğretilmesi, gelişen teknolojinin kötü yönlerini aza indirmek için muhteşem bir fikir niteliğinde.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.