1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. DENGELİ KAYGI BİZİ KORUR!
DENGELİ KAYGI BİZİ KORUR!

DENGELİ KAYGI BİZİ KORUR!

Son dönemde yaşanan toplumsal kaygı hakkında bilgilendirmede bulunan VM Medical Park Samsun Hastanesi Psikiyatri Kliniği’nden Uzm. Dr. Güngör Meydan, kaygının belirli düzeyde tutulmasının koruyucu bir durum olduğunu söyledi.

A+A-

İnsan hayatını tehdit eden durumların tüm insanlar üzerinde toplumsal bir kaygı durumu oluşturarak olumsuz etkilere yol açtığını ifade eden VM Medical Park Samsun Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Dr. Güngör Meydan, “Duygusal açıdan bir olaydan etkilenmek için mutlaka bir ruhsal sorunumuzun olması gerekmiyor. Birey ve toplum olarak son günlerde yaşadığımız kaygılar koronavirüs salgını ile ilintilidir. Aslında bu kaygı belirli bir düzeyde olması gereken, tedbir almamızı sağlayan koruyucu bir durumdur. Bu dönemde kaygıyı sağlıklı düzeyde tutmak için bilgi kirliliği olan sosyal medyayı takip etmek yerine bilim otoritelerine ve yetkili kurumlara itibar etmeliyiz” dedi.

gungor-1.jpg
 
RUHSAL DAYANIKLILIĞINIZI ARTIRIN
İçinde bulunduğumuz durumun ruhsal sorunları olanları, sağlık çalışanlarını ve çocukları daha fazla etkileyebileceğini söyleyen Uzm. Dr. Güngör Meydan, “Psikolojik etkilenme, ruhsal dayanıklılığımızla yakından ilgilidir. Bunun için bu dönemde ruhsal dayanıklılığımızı artırmak için bedenimize iyi bakalım, iyi beslenelim, bolca uyuyalım. Bu dönemin ve mevcut duygularımızın geçeceğini kendimize sık sık hatırlatalım” diye konuştu.
 
UMUDUNUZU YÜKSEK TUTUN
Psikolojik dayanıklılığı düşmüş kişilere bu dönemde Koronavirüs ile ilgili haberleri izlememesi önerisinde bulunan Uzm. Dr. Meydan, zor günleri nasıl atlatabileceğimiz konusunda şunları söyledi: “Devletin uyarıları ışığında günlük aktivitelerimizi yapalım, sevdiklerimize kendimize zaman ayıralım. Olumlu düşüncelerimizi ortaya çıkarıp bunları kendimize sık sık hatırlatalım, umudumuzu yüksek tutalım. Bütün bunlara rağmen yaşam kalitemiz düşüyorsa bir uzmandan destek alalım” şeklinde konuştu.
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.