• BIST 107.015
 • Altın 172,213
 • Dolar 4,0658
 • Euro 4,9307
 • Samsun 11 °C
 • Ankara 12 °C
 • İstanbul 19 °C
 • “HAKEMİN YAPTIĞI BÜYÜK TERBİYESİZLİK”
 • ŞEHRİN SİYASETÇİLERİ SESSİZLİĞİNİ KORUYOR
 • UYSAL VE GÜNEŞ KAHROLDU
 • “HAKEMİN YAPTIĞI BÜYÜK TERBİYESİZLİK”
 • ŞEHRİN SİYASETÇİLERİ SESSİZLİĞİNİ KORUYOR
 • UYSAL VE GÜNEŞ KAHROLDU

Davutoğlu’nun Samsun Mitingi

Prof Dr.Osman Köse

Davutoğlu’nun Samsun Mitingi

7 Haziran’da yapılacak olan Milletvekilliği Genel Seçimleri için Ak Parti illerde mitingler düzenlemeye devam ediyor. Bu kapsamda Başbakan Prof. Dr. Ahmet DAVUDOĞLU Osmaniye mitinginden sonra Samsun’a geldi. Ak Parti’nin 2 Mayıs Cumartesi günü düzenlediği “Samsun mitingi” bu anlamda birkaç açıdan önem kazanıyor.  

Bu, DAVUDOĞLU’nun genel başkanlığında Ak Parti’nin düzeldiği ilk Samsun mitingidir. Samsun’da toplanan kalabalık, canlılık ve siyasi atmosfer her zaman için seçim sonrası tahminlerde belirleyici özelliğe sahiptir. Bunun yanında çoğu ilk defa seçim meydanına inen ve pek tanınmayan adayların kalabalık seçmen kitlesi ile yüz yüze gelmesidir.

Ak Parti, mitinglerde “Samsun Cumhuriyet Meydanı”nı en rahat dolduran parti olarak bilinmektedir.Mecliste grubu bulunan partilerden CHP ve MHP meydanın ana kısmını ancak doldurabilirken, Ak Parti anayol ve sokak aralarına kadar taşan bir kalabalığı rahatlıkla toplamaktaydı.   

2 Mayıs mitingi başlamadan saatler önce insanlar “Cumhuriyet meydanı”na gelmeye başladılar. Miting alanı gezildiğinde genç- yaşlı ve kadın- erkek toplumun her tabakasından insanların miting alanında olduğu rahatlıkla göze çarpıyordu. Bu insan profili ve çeşitliliği ancak kitle partilerine has bir özelliktir. Polis kontrolünden geçtikten sonra miting alanına girenler meydanın değişik noktalarına il teşkilatı tarafından çuvallarla bırakılan “parti bayrakları” veya “Türk bayrakları”nı alıyorlar ve alana giriyorlardı. Meydanda Başbakan Davutoğlu’nun resimlerinin dışında Mustafa Kemal ATATÜRK ve Recep Tayyip ERDOĞAN’ın resimlerine deyer verilmişti. Ak Parti teşkilatı 13 yılın verdiği birikim ve tecrübe ile meydanın dizaynını güzel ve itina ile yapmıştı.

Ak Parti’nin en son yaptığı Cumhurbaşkanı seçim mitingini de izleme imkânım olmuştu. Türk siyasi tarihinin ender karizmatik liderlerinden biri olduğunu her kesime kabul ettiren Recep Tayyip ERDOĞAN’ı dinlemek için kalabalıklar meydana almamış, ana yola ve ara sokaklara kadar taşmıştı. Tayyip ERDOĞAN, hitabet ve yeteneği ile meydanda toplanan kalabalıkla baş başa sohbet edercesine insanlar üzerinde hâkimiyet kurmuştu. Bu nedenle DAVUTOĞLU’nun Samsun mitingini 13 yıllık “Ak Parti mitingleri” ve hele son “Cumhurbaşkanlığı mitingi” zaviyesinden değerlendirmek istiyorum.

Samsun Cumhuriyet meydanına toplanan kalabalık azımsanamayacak bir ölçüdeydi fakat daha öncekilerle kıyaslandığında meydanın dolu olduğu söylenemezdi. Parti genel başkanının yeni olması ve getirdiği taze enerji ile en azından daha kalabalık bir kitle toplanabilirdi.

Ak Parti seçmeni, liderlerinin coşkulu ve meydanı hoplatan konuşmalar yapmasına alışkın bir kitledir. Başbakan DAVUTOĞLU’nun sesinin kısık olması ve meydanlarda sergilediği hitabet düzeyi kalabalıkları yerinden oynatan bir özelliğe sahip değildir. Seçimlere daha bir ay kadar zamanın kaldığı dikkate alınırsa Başbakan’ın bu ses düzeyi ve gidişatı ile meydanlarda epey zorlanacağı kaçınılmazdır.

            Başbakan konuşmasında Ak Parti’nin hizmetlerinden, muhalefetin beceriksizliğinden ve çarpıcı olarak da “paralel yapı ile mücadele”den bahsetti.

            Samsun, TBMM’ye 9 Milletvekili göndermektedir. Bunlardan Ak Parti 6, CHP 2 ve MHP bir üyeye sahiptir. Daha önceki yazımda Ak Parti’nin yine 6 Milletvekili ancak çıkarabileceğini ifade etmiş ve tepkiler almıştım. 2 Mayıs mitingini de gördükten sonra bu görüşümde kararlıyım. Ak Parti’nin 6’dan fazla Milletvekili çıkarabilmesi için olumlu bir neden görünmüyor. Elbette ülkenin geldiği kalkınma düzeyi ve üç dönemdir mecliste olanların listelere konulmaması olumlu gelişmeler olarak görülse de kitlelerin fikrini değiştirecek radikal sebepler yok. Unutmamak gerekir ki parti hala Recep Tayyip ERDOĞAN’ınrüzgarı ile gidiyor. O Cumhurbaşkanlığı makamında otursa da verdiği güven ve insanların ona inancı hala devam ediyor.

            Ak Parti’nin Samsun’da milletvekili sayısını 6’dan aşağıya düşüreceğine de pek ihtimal vermiyorum. Bu, elbette adayların kalite ve yeteneklerinden değil; bir bakıma halk istikrar istemektedir. Birkaç gündür Samsun’dayım; konuştuğum çoğu kişi bu anlamda adayları tanımasa ve çeşitli nedenlerle tepki duysalar bile huzur ortamının devamı ve yukarda söylediğim sebeplerle oylarını Ak Partiye vereceklerini ifade ettiler.

            Fakat Ak Parti’nin işi bundan sonra hiç de kolay görünmemektedir.Çözüm sürecinde gelinen kritik nokta, 17 ve 25 Aralık darbe sürecini her fırsatta tamamlamayı amaç bilen dış bağlantılı şer odağı veya odakları, Recep Tayyip Erdoğan’ın partinin başından ayrılmasından sonra bu ağırlığı devam ettirme zorluğu ve partide dinamizmi ayakta tutarak sürekle zinde kalma gerekliliği Ak Parti’nin uğraşmak ve üstesinden gelme mecburiyetinde olduğu meselelerin başında gelmektedir.

            Eğer tahmin edildiği gibi Ak Parti Samsun’dan 6 Milletvekili çıkarmayı başarırsa, Samsun siyaseti yeni simalar ile karşılaşacak. Mevcut bakan Çağatay KILIÇ’ın dışında Ahmet DEMİRCAN, Fuat KÖKTAŞ, Çiğdem KARAASLAN, Hasan Basri KURT ve Kamuran ÖZDEN kamuoyunun sıkça duyacağı isimler olacak. CHP ve MHP’nin de yeni adaylar ile seçime girdiği düşünülürse Samsun siyasetinde bir yenilenmenin olduğu düşünülebilir.

            7 Haziran Samsun siyasetinde de yeni dönem olacak.

    

 

Prof. Dr. Osman KÖSE

 

 

 • Yorumlar 7
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 DENGE GAZETESİ | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0362 420 04 28 | Faks : 0362 431 55 53 | Haber Scripti: CM Bilişim