• BIST 107.921
 • Altın 153,999
 • Dolar 3,8353
 • Euro 4,5054
 • Samsun 9 °C
 • Ankara 4 °C
 • İstanbul 10 °C
 • Göksu Türkdoğan’dan taraftara çağrı!
 • Ahmet Cebe: ‘Ders aldık’
 • Samsunspor'da Eskişehirspor mesaisi
 • Göksu Türkdoğan’dan taraftara çağrı!
 • Ahmet Cebe: ‘Ders aldık’
 • Samsunspor'da Eskişehirspor mesaisi

“DAVAM” KİTABI “2. BASKI”YA GİRERKEN/6

Ali Kayıkçı

*  “Allahü teâlâ Peygamberini hidâyet ve hak din İslâmiyet ile gönderdi. İslâm dînini diğer dinler üzerine üstün kıldı. (Muhammed aleyhisselâmın hak) peygamber olduğuna şâhid olarak Allah yeter.”  (Kur’ân-ı Kerîm; Fetih Sûresi, âyet: 28)  
*   “Ey Rabbimiz!.. Eşlerimizden, gözümüzün nûru olacak kimseleri  (genç nesli) bizlere ihsân eyle!..”                                        (Kur’ân-ı Kerîm; Furkân Sûresi, âyet 74)                                                                                                                       
 *  “Şânım hakkı için, size öyle bir kitap indirdik ki, bütün şân ve şerefiniz ondadır. Hâlâ akıllanmayacak mısınız?..” (Kur’ân-ı Kerîm; Enbiyâ Sûresi, âyet 10) 
* “Oku o yaratan Rabbinin adıyla!.. Oku, o keremine nihayet olmayan Rabbindir, kalem ile yazmayı öğreten O’dur. O, insana bilmediği şeyleri öğretti. Sakın okumamazlık etme!..  Çünkü insan,  muhakkak azgınlık eder.” (Kur’ân-ı Kerîm; Alak Sûresi, âyet 1, 3-6)
*   “Bir zaman gelir ki, İslâmiyet’e yapışmak, elinde ateş tutmak gibi güç olur.”, “El-Küfru milletun vâhide (Küfür tek millettir)” , “Bazı şiirler, elbette apaçık bir hikmettir…”, “Hikmetli söz müminin yitiğidir. Onu nerede bulursa, hemen alır.”,  “Büyüleyici sözler gibi, hikmetli şiirler de vardır...”,  “Şâir Hassan’ın sözleri, düşmana ok yarasından daha tesirlidir…”,  “Şiir, bir söz ki, güzeli daha güzel, çirkini daha çirkindir...” (Hz. Muhammed “sallallahü aleyhi vesellem”)  
*  “Öldükten sonra yaşamak isterseniz, ölmez bir eser bırakınız!..”  (Hz. Ali “r. anh”)
 * “Kitap, istikbâle yollanan bir mektuptur.”  (Mevlânâ Celâleddîn Rûmî “r. aleyh”)   
 *“Bir şehir için olmazsa olmaz üç şey vardır: Kanalizasyon,  hamam, kütüphâne.   Kanalizasyonla şehrin kirlerini yıkarız, hamamda bedenlerimizi, kütüphânelerde ise rûhlarımızı…”   (Fâtih S. Mehmet)                         
*    “Bilgilerin doğru olması kâfi değil. Esas olan yazarıdır. Yazarının rûhâniyyeti satırların arasında dolaşır. Yazan ihlâslı birisi ise, okuyan istifâde eder. İhlâslı değilse, fâsıksa, habîs rûhu kitâba aks eder. Okuyan zarar görür de haberi bile olmaz. İşte,  Müslümanlar böyle kitâpları okuyunca kalblerinde bir kararma meydana gelir. Kitâbı yazan, yazdığından daha mühimdir. Temiz su, temiz borudan geçerse temiz olur. Temiz su, pis borudan geçerse temiz olur mu?.. Pis borudan akan sudan şifâ olmaz.” ( Hüseyin Hilmi Işık “r. aleyh” Efendi; Eyüp/İstanbul, 1911- Eyüp/İstanbul, 2001)                          
*  “Kitap insanı, insan dünyâyı değiştirir.”   (Hekimoğlu İsmail/Ömer Okçuoğlu)
*   “Dünyâyı nasıl insansız düşünemezsek, insanı da kitapsız düşünemeyiz.”   (Suut Kemâl Yetkin)                                                                         
*   “Sanayileşme davası, Türkiye için olmak ya da olmamak meselesidir. Çok şükür  büyük bir memnuniyetle görüyoruz ki yurdumuzun nüfusu artmaktadır. Peşinen belirteyim ki biz, nüfusun azaltılmasını isteyen zihniyeti reddediyoruz. Bu necip milletin nüfusunun artması, milletimizin güçlenmesi demektir. Bu milletin yalnız kendi bölgemize değil, tüm insanlığa yapacağı büyük hizmetler vardır. (…) Bizim bugünkü tarım üretimimizi başka ülkeler onda bir kadar insanla elde etmektedir. Tarımda makineleşme, tarıma yeni insanları koymak neticesini değil, bilakis tarım     sahasından dışarıya insanlarımızı almak sonucunu doğuracaktır. Tarım sahasından gelecek nüfusun iş yeri, yine sanayi olacaktır.” (Prof. Dr. Necmettin Erbakan)

Saygıdeğer Okuyucularımız!..
“Sanayi Davamız” başlığı altında, eserin 185-196. sayfalarında yayınlanan bu bölümde; rahmetli “Erbakan Hoca”,  bâzı ülkelerin sanayileşme bakımından elde ettikleri kazanımlar hakkında bilgiler verdikten sonra bunu “İnebahtı” felâketinin akabinde Osmanlı donanmasının elde ettiği üstünlüğün, tarihî Kadeş Savaşı’nda ise Mısır ordusunun kazandığı zaferin hep “sanayi”den sağlandığını belirtmekte ve şöyle demektedir:
“Gerçek sanayileşme, fabrikalar yapacak fabrikalara sahip olmaktır. Sanayinin asıl ruhunu teşkil eden ileri teknolojiye sahip olmaktır.”
12 sayfa gibi oldukça az görülen bir bölüm hâlinde burada verilen bilgilerden faydalanılmak suretiyle “Saadet Partisi Program Kitapçığı”nın da hazırlandığını ve burada da aynı fikirlerin özet hâlinde verildiğini görüyoruz:
“Savunma sanayisinde, dışa bağımlılığın azaltılabilmesi için gerekli orta ve uzun vadeli programlar hazırlanarak, ihracat potansiyeline ve dünya piyasalarında rekabet gücüne sahip, teknolojik bakımdan bütün diğer ülkelerin önüne geçecek, dost ve müttefik ülkelerle (D-8 ülkeleri gibi) dengeli işbirliğini mümkün kılan, bir Milli Savunma Sanayisinin oluşturulması ana hedefimizdir. 
Bu anlayışla, müttefik ülkelerle uyumlu, kendi silâh sistemlerimizin oluşturulması sağlanacak, ülkemiz dışa bağımlılıktan kurtarılacaktır. 
Savunmamız için gerekli silâh ve teçhizat ihtiyacı, orta ve uzun vadeli olarak belirlenerek milli savunma sanayisinin hazırlık yapmasına ve ihtiyaçların yerli kaynaklardan karşılanmasına özen gösterilecektir.”
“Erbakan Hoca”yı bu örnek fikirlerinden dolayı bir kere daha rahmet ve minnetle anıyor ve bu his ve düşünceler ile kaleme aldığımız aşağıdaki mısralarımızı Siz Saygıdeğer Okuyucularımızla paylaşalım istiyoruz…
Kalbî sevgi ve saygılarımızla…
    - * - * - * - * - * 
“Fabrika yapan fabrika”, Erbakan’ın sözüdür;
“Ağır sanayi hamlesi”, bu sözün özetidir;
Var Almanya’dan tecrübe, “Solingen” iş özüdür…
“Sanayi varlık dâvâsı”, TC’nin Çin Seddi’dir;
Örnekler AB-ABD, “atom” gizli yüzüdür…

“Fabrika yapan fabrika”, kalkınmanın temeli; 
Tek dişliyi 10 adam say, nicenin var 40 eli;
“Montaj değil, yerliyi kur”; kalkınsın şu Türkeli…
“Sanayi varlık dâvâsı”, TC’nin Çin Seddi’dir;
Makineler hep çalışsın, üretin en güzeli!..

“Fabrika yapan fabrika”, artırır ihracatı;
“Teknik lise”ler çoğalır, talep-müracaatı;
Derken Hükûmet rahatlar, sevdirir icraatı…
“Sanayi varlık dâvâsı”, TC’nin Çin Seddi’dir;
İşsiz-güçsüzler azalır, öğrenir bir sanatı…

“Fabrika yapan fabrika”, savaş-barış gücüdür;
Çalışan her bir makine, toptan ürkütücüdür;
Kim ister ki kalkınalım, o gerçek ülkücüdür…
“Sanayi varlık dâvâsı”, TC’nin Çin Seddi’dir;
Kim ki borç-har yiyelim der, IMF güdücüdür…

“Fabrika yapan fabrika”, bir tek maden sattırmaz;
Faiz-rantiye ve repo, öyle keyif çattırmaz;
Don Kişot’ça palavralar, orda-burda attırmaz…
 “Sanayi varlık dâvâsı”, TC’nin Çin Seddi’dir;
KAYIKÇ’Ali iktisatçı, Zemzem boşa tattırmaz…
                              (Devam edecek)

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 DENGE GAZETESİ | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0362 420 04 28 | Faks : 0362 431 55 53 | Haber Scripti: CM Bilişim