• BIST 108.153
 • Altın 153,903
 • Dolar 3,8325
 • Euro 4,5073
 • Samsun 1 °C
 • Ankara -2 °C
 • İstanbul 13 °C
 • Ayite, Giresunspor Maçında yok
 • 3 PUAN ÇARŞAMBASPORUN
 • "Her iki takımın da işine yaramayan 1'er puanı oldu"
 • Ayite, Giresunspor Maçında yok
 • 3 PUAN ÇARŞAMBASPORUN
 • "Her iki takımın da işine yaramayan 1'er puanı oldu"

“DAĞLICA” KATİLLERİNE, “HAPİS-MAPİS” YOK ARTIK!..

Ali Kayıkçı

“DAĞLICA” KATİLLERİNE, “HAPİS-MAPİS” YOK ARTIK!..
*   “Onlar sağır, dilsiz ve kördür, bu hâllerinden dönüp îmân etmezler!”
(Kur’ân-ı Kerîm, Bakara Sûresi, âyet 18) 
*  “Kalbleri var, ama anlamazlar; gözleri var, ama görmezler; kulakları var, ama işitmezler. İşte bunlar hayvan gibidir, hattâ daha da aşağıdır.”, “Onları doğru yola çağırsan işitmezler. Sana bakarlar, ama görmezler.” 
(Kur’ân-ı Kerîm, Araf Sûresi, âyet 179, 198)                                                                               *  “Mü’minler, mü’minleri bırakıp kâfirleri velî (dost) edinmesinler. Kim böyle yaparsa,  Allah ile ilişiğini kesmiş olur.” (Kur’ân-ı Kerîm; Âl-i İmrân Sûresi, âyet: 28)                                                                       *  “Mü’minler, sâdece kardeştirler; o hâlde ihtilâf eden kardeşlerinizin arasını düzeltin. Allah’a karşı gelmekten sakının ki, O’nun merhametine nâil olasınız.” (Kur’ân-ı Kerîm; Hûcûrat Sûresi, âyet: 10)                                           *  “Ey îmân edenler! Kasden öldürülenler için size kısâs yapmak farz kılındı. Ey akıl sâhipleri! Bu kısâsta sizin için bir hayât vardır.  Ümit edilir ki, siz (haksız yere adam öldürmekten) sakınırsınız.” (Kur’ân-ı Kerîm-Bakara Sûresi, âyet 178-179’dan)
*  “…(Kısas ve zinâ gibi şeylerden dolayı meşrû) bir hak olmadıkça, Allah’ın harâm  ettiği cânı katl etmeyin!..”         (Kur’ân-ı Kerîm-Enâm Sûresi, â: 151) 
*  “Kim bir mü’müni kasden katl ederse, onun cezâsı, ebedî kalınacak Cehennem’dir. Allah ona gazâb etmiş, lânet etmiş ve büyük bir azâb hazırlamıştır.” (Kur’ân-ı Kerîm-Nisâ Sûresi, â: 93)                                                         *  “Ekber-i kebâir (büyük günâhlar): Bir şeyi Allahü teâlâya ortak etmek, adam katl etmek, (…)” , “Müslüman demek, Müslümanlara eli ile dili ile zarar vermeyen kimse demektir.”, “Müslüman, Müslüman’ın kardeşidir. Ona zulüm etmez, onun yardımına koşar,  onu küçük ve kendinden aşağı görmez. Onun kanına, malına, ırzına,  nâmusuna zarar vermesi haramdır.”, “Îmânın temeli ve en kuvvetli alâmeti, Müslümanları sevmek, kâfirleri sevmemektir. Cenâb-ı Hak, Îsâ aleyhisselâma buyurdu ki, (Eğer yerlerde ve göklerde bulunan bütün mahlûkların ibâdetlerini yapsan, dostlarımı sevmedikçe ve düşmanlarıma düşmanlık etmedikçe, hiç fâidesi olmaz.”,  “Cemâat râhmettir. Ayrılık azâbdır...”, “Cemâate yapışınız. Çünkü Allahü teâlâ bu ümmeti dalâlet üzere bir araya getirmez…”, “Kim cemâatten bir karış ayrılırsa, İslâm ipini boynundan çıkartmıştır…”, “Şeytân, insanın kurdudur. Kenarda köşede kalmış, sürüden ayrılmış koyunu kurt yakaladığı gibi, şeytân da cemâatten ayrılanları yakalar. Sakın cemâatten ayrılmayınız!..” Hz. Muhammed (sallallahü aleyhi ve sellem) *  “Amerika bize Apo’yu niye verdi, onu ben de hâlâ bilemiyorum.” (Bülent Ecevit-Başbakan-Sabah Gazetesi; 13.04.2005) 
 *   “Şehîdlerimizin (tek damla) kanı yerde kalmayacak, hesabı sorulacaktır.” (Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu-Başbakan; 8 Eylül 2015)                                                                                                       

Saygıdeğer Okuyucularımız!..
Bilindiği üzere; 6-7 Eylül 2015 günlerinde meydana gelen terör olaylarında “16 Mehmetçik”, sonrasında ise Iğdır’da “13 Ahmetçik” ; Peygamberlik makamından sonra en üst derecelerden biri olan “şehîdlik” rütbesine erişti. Rabbim, geride bıraktıklarını onların şefaatlerine kavuştursun ve cümlesine de sâbr-ı cemîller, ecr-i cezîller ihsân eylesin,  yüce milletimizin de başı sağolsun, diyoruz... 
Bu durum bize, yıllar önce “Dağlıca”daki olayları ve sonrasını hâtırlattı.  17 Mart 2013 günlü radyo ve televizyon haberlerinde geçen ve 18 Mart günlü yazılı basın organlarında yer alan “Van” mahreçli bir haberde; Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nce Dağlıca ve Aktütün karakollarına düzenlenen saldırılar ile Şemdinli ve Yüksekova’daki çeşitli eylemlere katılan Iraklı terör örgütü PKK üyesi Bawer Barzan’ı; Hakkâri’nin Yüksekova ilçesine bağlı Dağlıca köyündeki 3. Motorlu Piyade Tabur Komutanlığı’na düzenlenen saldırıda 12 askerin, Şemdinli’deki Aktütün Jandarma Karakoluna yapılan saldırıda da 17 askerin şehit olması ile Yüksekova’da Azeri uyruklu 2 kadının öldürülmesi olaylarına katılması ve bölgede çeşitli eylemlerinden dolayı “32 defa müebbet ve 644 yıl 3 ay 20 gün de hapis cezası”na çarptırdığı ifade olunmakta idi. 
Bu haberler  ve Mahkeme Kararı bizi, 30 Mart 2011 tarihinde, bir soru üzerine Başbakan Sn. R. Tayyip Erdoğan’ın “Gündemimizde idâm yok!” şeklindeki açıklamasına götürdü, ardından da TC’den diğer 2 yetkilinin “İdâmı istemek, geriye dönmektir” şeklindeki beyanatları üzerine kaleme aldığımız “AB İster Biz Yaparız/1, 2” ve “AB İstemeden Biz Yapmayız” ile “Mevzuat ‘Asma!..’ Diyor” başlıklı köşe yazılarımızı (Yaş 65 Yolun Yarısı Eder/1-2, Samsun-2012, s. 121-125 ile Hem Okudum Hem de Yazdım/2, Samsun-Şubat 2015, s. 217-224) tekrar okumaya yöneltti. 
Ne demiştik bu yazılarımızda?.. İlkini şöylece bir hâtırlatıp sonuncusuyla da noktayı koyalım diyoruz:                                                                                                                                                Son günlerin “gündem”ine oturan çocuk, genç kız ve kadınların vahşice öldürülmeleri karşısında gazeteciler tarafından Başbakan Sayın Recep Tayyib Erdoğan’a yöneltilen bir soru üzerine alınan cevap, bilindiği üzere yukarıdaki gibi olmuştur.
Bu durum, yıllardır ülkemizin içinde bulunduğu, daha doğrusu bulundurulduğu vaziyet sebebiyle insanı bir kere daha hayretler içerisinde bırakmaya yetiyor da artıyor bile…
Çünkü; günler, haftalar, aylar; hatta yıllardır ortaya çıkan onca olaylar, yaşanan onca hüzün ve gözyaşılı gelişmelere rağmen, arzulanan istikamette müspet adımlar atılamamış ve yasal düzenlemeler yapılamamış, ülkemiz insanı yaşadığı güne ve geleceğe ümitle maalesef bakamaz bir hâle getirilmiştir…    
Bu neden mi böyle olmaktadır?..
Şunun için böyle olmaktadır:

* - * - * - * - * -    

Caniye “can güvenlik”, üstüne “bir de konfor”;
Avukatlar kuyrukta, haftalık arzuyu sor;
Masuma “mezarlık” yol, kalana “yaşamak” zor;
AB der biz yaparız, bir “Baş üstüne!” denmez;
“Hür devletiz” diyoruz, hürsek bu “halt” hiç yenmez…

Ecevit, Mesut Yılmaz, bir de malûm Bahçeli;
“İdâm cezası” kalktı, PKK’nın şen eli;
“Kısas’a hayır” diyen, “îtikâd”ı şüpheli;
AB der biz yaparız, bir “Baş üstüne!” denmez;
“Hür devletiz” diyoruz, hürsek bu “halt” hiç yenmez…

Anne, baba, öğrenci ve de sabi katili;
Eli kanlı caninin, bir karış dışta dili;
Üstüne her numara, yutarsan sanki deli;
AB der biz yaparız, bir “Baş üstüne!” denmez;
“Hür devletiz” diyoruz, hürsek bu “halt” hiç yenmez…

Çocuk “şeker” peşinde, sapık “uçkur işi”nde;
Aynı dünya yaşanmaz, ısınmaz güneşinde;
Kanlı etler sarkıyor, “Testereci” dişinde;
AB der biz yaparız, bir “Baş üstüne!” denmez;
“Hür devletiz” diyoruz, hürsek bu “halt” hiç yenmez…

Hammurabi Kanunu, 3 bin 700 yıllık;
O Babil’e hükümdar, göstermemiş yılgınlık;  
“Göze göz” ve “dişe diş”, sanma bunu çılgınlık;
AB der biz yaparız, bir “Baş üstüne!” denmez;
“Hür devletiz” diyoruz, hürsek bu “halt” hiç yenmez…

“Kısas” Rabbimin emri, Hammurabi de uymuş;
“Yüze tokat vuran”a, “yanak dön” mü buyurmuş?
Avrupalı aklınca, bir “hüküm”dür uydurmuş;
AB der biz yaparız, bir “Baş üstüne!” denmez;
“Hür devletiz” diyoruz, hürsek bu “halt” hiç yenmez…

İdâm Kur’ân”ın hükmü, idâm “hayat”ın aslı;
“İdâmlar olacak” ki, koruna Türk’ün nesli;
DEREBAHÇELİ’m haykır, yazdığın oku sesli:
AB der biz yaparız, bir “Baş üstüne!” denmez;
“Hür devletiz” diyoruz, hürsek bu “halt” hiç yenmez…

31 ayrı cinâyette, 29 Mehmetçiği şehîd eden bu kanlı katili “asmıyor/asamıyor ve beslemeye alıyoruz” demekten başka nedir bu tiyatro oyunu? Diye bize sorsalar ne cevap vereceğiz?.. 
Hani “Biz hükümran devlet”tik?!.. Hani “Biz adil devlet”tik?.. Hani “Biz; ülkenin bütünlüğüne, vatandaşımın mal ve can güvenliğine kastedenlerin amansız düşmanı ve dahi haddini bildiricisi” idik?!.
Meğer “İyi bir aççı” olmuşuz da haberimiz yokmuş… Beslemeye ve terörden beslenmeye devam…
Dersek, yanlış mı söylemiş oluruz?.. 
Diye soruyor ve “Ekim-14 Olayları”nda ölen insanlarımıza kast edenlerin de bir-bir teşhis, tespit ve yakalanıp adaletin huzuruna çıkartılmalarından sonra da yine benzer şekilde mi muamele edileceklerini elbette ki merak eyliyoruz…
Diyor ve bu duygu ve düşünceler içerisinde kaleme aldığımız aşağıdaki mısralar ile Siz Saygıdeğer Okuyucularımızı baş başa bırakıyoruz…

Kalbî sevgi ve saygılarımızla…
            
* - * - * - * - * - * 

32 müebbet, 644 hapis;
Bu mu adaletiniz, bu mu korkutan infaz?
Sırıtıyor Bay Bawer, gülüşü kendinden pis;
İnsaf eyleyin beyler, adil olun siz biraz; 
AB hayâli ile, yapmayın bize kapris!..

32 müebbet, hapis 600 sene; 
Kaç bin yıllıktır ömür, boşuna yorma çene;
Oku TCK baştan, “idam kararı” dene;
İnsaf eyleyin beyler, adil olun siz biraz; 
AB hayâli ile, zulmetmeyin siz yine!..

32 müebbet, hapis on insana çok;
Yazık onca emeğe, kanın ceremesi yok; 
Acın hâlin ne bilir, ömür boyu gezen tok?!.
İnsaf eyleyin beyler, adil olun siz biraz; 
Alın birer “Mecelle”, kalbe eyleyin stok!..

Söyle DEREBAHÇELİ, adalet adil olur; 
Adalet yıkılırsa, ülke-devlet mahvolur; 
AB gözüne bakan, bir gün ettiğin bulur…
İnsaf eyleyin beyler, adil olun siz biraz; 
Bu sene böyle geçer, seçim var gelecek yaz…

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 DENGE GAZETESİ | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0362 420 04 28 | Faks : 0362 431 55 53 | Haber Scripti: CM Bilişim