1. YAZARLAR

  2. Turgut Bozyel

  3. Corona Virüsün Medyaya Etkileri
Turgut Bozyel

Turgut Bozyel

Corona Virüsün Medyaya Etkileri

A+A-

Virüs sorunu tüm sektörleri kötü etkilerken medya alanında da ciddi oranda etkiler yarattı. İnsanların bu süreçte evde olması, televizyon, radyo ve sosyal medya üzerinden haber almasını beraberinde getiriyor. Ancak bu durum basılı gazeteler için kötü sonuçlara yol açtı. Önemli bir tiraj kaybı yaşayan basılı medya büyük etki gördü. 
Yerel gazeteler genellikle, kahvehane, pasaj, kapalı çarşı ve toplu mekan ve kuruluşlarda okunup, dağıtımı yapılıp satın alınıyor. Sosyelleşmenin bir işlevi olan yerel gazetelerin, virüsten sonra kolektif özelliğini kaybettiği bir gerçek. İzolasyon gazete bürolarını ve çalışma sahalarını etkilediği gibi, basın ilan kurumunun belli düzenlemeleri ardından, yerel gazeteler sıralı şekilde basılmaya başlandı, bu da oldukça etki yarattı. Gelişen teknoloji ile birlikte kağıt fiyatlarında yaşanan yoğun artış, yerel gazetelerin çevrim içi sisteme ağırlık vermesine sebep oldu. Bu da basılı medyanın yerini tamamen dijitale bırakma sürecini hızlandırdı. Bakıldığı zaman basın yasasında dijital gazeteciliğe ilişkin düzenleme yapılmamış olması büyük sorunlar teşkil ediyor. Resmi ilanlar yalnızca basılı gazetelere verilirken, sarı basın kartı için de basılı gazete de çalışılması gerekiyor. Yani dijital medya da, gazeteci olarak görülmek pek mümkün olmuyor. 
Bu süreç pandemi ile birlikte oldukça hızlandı. Dijital mecralarda sürdürülen internet gazeteciliğine, gerekli yasal düzenlemeler şart. Yani haber sitelerinin, gerçek bir ''gazete'' olarak tanınması için gerekenler bir an önce oluşturulmalı ve gazetecilik mesleğine tanınan haklar çevrim içi mecrada da sürdürülmeli. Tabi belli şartlar altında, güvenilir haber akışı sağlanarak bu daha mümkün hale getirilebilir. Özellikle bu dönemde basılı gazetelerin dağıtım sorunlarına da değinmek gerekir. Sokağa çıkma yasağı uygulamasında dağıtımı kolaylaştırmak için, halkın bilgi alma ihtiyacını karşılayan gazetelere en kısa zamanda çözüm üretilmelidir. Yerel gazete okurlarının, okuyucu ile kurduğu bağın azalacağı ve bu okurların internet gazetesi okuru olma olasılığı oldukça düşük olduğu aşikar. Okur sayısında azalmalar bu dönemde büyük sorunlar yaratıyor. 
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum