• BIST 114.418
 • Altın 162,603
 • Dolar 3,7903
 • Euro 4,6303
 • Samsun 11 °C
 • Ankara 2 °C
 • İstanbul 10 °C
 • Samsunspor’da Gazişehir hazırlıkları
 • Taraftarlardan Samsunspor’a 1 Milyon 175 Bin TL
 • Ulusoy’dan Samsunspor’a Yardım
 • Samsunspor’da Gazişehir hazırlıkları
 • Taraftarlardan Samsunspor’a 1 Milyon 175 Bin TL
 • Ulusoy’dan Samsunspor’a Yardım

“CHP” NİÇİN BÖYLE, “KILIÇDAR…” NİÇİN YANLIŞ?..

Ali Kayıkçı

*“Harf devriminin tek amacı ve hatta en önemli amacı, okuma-yazmanın     yaygınlaşmasını sağlama değildir. Devrimin temel gayelerinden biri, yeni nesillere geçmişin kapılarını kapamak, Arap-İslam dünyası ile bağları koparmak ve dinin toplum üzerindeki etkisini zayıflatmaktı. Yeni nesiller, eski yazıyı öğrenemeyecekler, yeni yazı ile çıkan eserleri de biz denetleyecektik. Din eserleri eski yazıyla yazılmış olduğundan okunmayacak, dinin toplum üzerindeki etkisi azalacaktı.” (İsmet İnönü- Hatıralar, c. 2. S. 223)
*“Artık 1935’teyiz. On iki senelik bir müddet zarfında, yeni Türk, kendine yeni bir ruh, yeni bir ahlâk, yeni bir tarih, hattâ, Allah’ı artık Tanrı diye andığı için, diyebilirim ki yeni bir Allah yaratmıştır.”  (Kemalizm-Tekin Alp; Cumhuriyet Gazete ve Matbaası-İstanbul 1936, s. 171)
*“Kamalizm, bütün dinlerin üstünde bir yaşamak dinidir.” (CHP Edirne Milletvekili Şeref Aykut)
*“İsrail, 1948’de kurulurken 5 bin yıl evvel kullanılan İbraniceyi resmi alfabe olarak kabul etti. Kaybolup giden bir dil, yeniden hayat buldu. (…) Tek parti zihniyetinin Osmanlı muhalefeti, İslâm düşmanlığından ileri gelmektedir. İslâm’a düşman olanlar; imâna da, ezâna da, namâza da, camiye de, elifbaya da düşmandır.” (Rahim Er-Türkiye Gazetesi; 11.12.2014, s. 3)
*“Cumhuriyetin kuruluşundan bu yana Osmanlı kötülendi. Bunun bir sebebi vardı. Din kuralları ile idare edilen bir devletin yerine, Batı hukukunun esas alındığı Türkiye Cumhuriyeti kurulmuştu. Yeni devleti oturtmak, sağlamlaştırmak için böyle yapılmak mecburiyeti vardı. Artık Cumhuriyet oturdu. Tehlike kalmadı.  Hâlâ Osmanlıyı kötülemeye devam etmenin bir mânâsı kalmadı. Bunun kimseye faydası yok.” (Süleyman Demirel-Cumhurbaşkanı; 4.10.1999-XIII. Türk Tarih Kongresi) 
*“Fethi Sami Bey, Dışişleri Bakanı Tevfik Rüştü Aras’a Almanya’daki bir toplantı sırasında sorar:
-- Tevfik Rüştü Bey, sen benim çocukluk arkadaşımsın. Beni ve mensubu olduğum hanedanı çok yakından tanırsın. Herkesin huzurunda sana soruyorum: Ben ve babam hain miydi, dayım Sultan Vahideddîn hain miydi?
-- Hâşâ, hâşâ, sümme hâşâ!.. Ne siz hainsiniz, ne de diğer hanedan mensupları. Asırlarca Türk milletine hizmet etmiş çok değerli bir hanedansınız. Ancak şunu unutuyorsun Sami Bey. Biz bunları söylemeyip de sizi methetseydik, bize demeyecekler miydi, ‘Bunlar madem bu kadar iyi insanlardı, niçin yurt dışına gönderdiniz? Niçin yeni bir devlet kurdunuz?’ Özür dilerim, yeni devleti kabul ettirebilmek için bunları söylemek zorundayız…” (Mehmet Oruç-Türkiye Gzt; 27.11.2007, s. 19)
*“Hulusi gabilden bilsen fikrimi/Men Allah’tan Al’osmanı isterem;
Merhamet sahibi ol rahmi gani/Nesli mürsel hökmü hanı isterem…
Al’osman şahım var, şahlar serveri/Dilinde salâvat, zikri ezberi
Kaftan kafa zirü zeminden beri/Hükmetmeğe bir tek, anu isterem…” (Çıldırlı Âşık Şenlik;  1850-1913)
*“CHP’lilerin 2014, 2015 ve 2016’daki toplam ziyâretlerinin sayısı 164’tür. 2016’daki 81 ziyâretinin hiçbiri TBMM İnsan Hakları Komisyonu üyelerinden bâzılarının toplu ziyâreti değildir. Bu ziyâretlerin hepsi, ziyâret edilecek kişinin ismini belirten yazılı talep ve Adalet Bakanlığı’nın izniyle yapılmıştır.” (Adalet Bakanı-Bekir Bozdağ; 10.06.2016)
*“Terör Hükümlülerini Ziyaret Merakı: Cezaevini Su Yolu Etmişler.  Adalet Bakanı Bozdağ, Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Biz hapiste hasta yapan PKK’lıya da gittik, DHKP-C’liye de” açıklamasının dökümünü yaptı. Buna göre CHP’liler, son altı ayda 43 PKK’lı, 19 KCK’lı, 7 DHKP-C’li, 12 THKP-C’liyi ziyâret etmiş.” (Türkiye Gazetesi-11.06.2016, s. 1, 10)

Saygıdeğer Okuyucularımız!..
22 Haziran günlü “Besledi-Büyüttü, Şimdi Seviyor” başlıklı köşe yazımızda, “CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu”nun, oldukça tartışılan ve yukarıda “serlevha” bölümünde de verdiğimiz açıklamaları, ülke genelinde büyük bir şaşkınlık ve zaman zaman da tepki ile karşılanmış ve münferit bâzı olayların meydana gelmesine sebebiyet vermiştir.
“CHP”nin Dünü”nü iyi bilen ve tanıyan milyonlarca insan, muhtemelen O’nun bu açıklamalarını; eskilerin “nev’i şâhsına münhasır” dediği, kendisinin tarihî ve fikrî yapısından beklenen bir düşünce olarak değerlendirdiği bir davranışın tabii neticesinden başka bir şey değildir, diye nitelemiştir. Atalarımız bunu zaten“Eşek arıları ne kadar vızlarsa da vızlasınlar, bal yapamazlar” sözüyle bir güzel açıklamıştır. 
Sözün özü; “Besledi-büyüttü, şimdi seviyor!..”
Demiş ve bu his ve düşüncelerle kaleme aldığımız hicvedici mısralarımız ile de Siz Saygıdeğer Okuyucularımızı başbaşa bırakmıştık…
Ancak;  “Selânik”le başlar, “besleme” işi/“İttihat-Terakki”, “büyüdü-geldi”;
“Köy Enstitüleri”, “…Yücel”li kişi/“Halk Evleri” sorsan, “çok da güzeldi”;
“Nâzım Hikmet” ile, “kırdı kirişi!..”

“İ. Hakkı Tonguç”la, “beslendi-şişti”/“İnönü diktası”, “60’ta pişti”; 
“DP” iktidardı, “Menderes düştü!..”/“Halk Evleri” sorsan, “çok da güzeldi”;
“Ecevit” ispatı, “ergenlik-rüştü!..” ile başlayan ve de “Deniz Gezmiş” ile, “3 Fidan” aşkı;
“Cumhuriyet-Ulus”, “6 Ok” köşkü/“Hürriyet-Milliyet” ve “Oktay Ekşi!..”
“Halk Evleri” sorsan, “çok da güzeldi”/“Doğu Kürt Ocağı-PKK meşki!..”

“Akis Dergisi”ni, görmeden-geçme/“Arcayürek-Soysal”, seçme mi seçme;
“Damat Metin Toker”, kalemi biçme!../“Halk Evleri” sorsan, “çok da güzeldi”;
Tam “700 Hafta”, aktı bu çeşme!..

“Ladini Eğitim”, “Laiklik” temel/“İHL”ye hasım, “kilit”tir emel;
“Cemevi” hizmeti, “bâtıla amel!..”/“Halk Evleri” sorsan, “çok da güzeldi”;
“Gezi”ye desteği, bir “aksülamel!..”

“160 ziyâret”, “4” de fazlası;/“Esad’a desteği”, hasların hası(!);
Bir “Kaset işi” var ki, “Baykal belâsı!..”/“Halk Evleri” sorsan, “çok da güzeldi”;
“Cenâzede tepki”, var “bedduâsı!..” ile devam eden ve dahi  “PKK-KCK”, “DHKP-C”;
“THKP-C” var, saysan beş hece;/“Ziyâret-ziyâret”, gündüz ve gece!..
“Halk Evleri” sorsan, “çok da güzeldi”;/“İnsan Hakları(!)”ymış, sanki bilmece!..

KAYIKÇ’Ali der ki, “Besle!.. Büyüsün!../Çatı benzerinde, işler yürüsün!..
6 Ok değilsen, sen bi bürüsün!..”/“Bu fikir okulda, akıllar çeldi;PKK Hamisi, muzır birisin!..” mısralarıyla noktalanan bu köşe yazımız, aslında “Türkiye Gazetesi Yazarı, AKP eski İstanbul Milletvekili Sayın Fuat Bol”un “İhanetler Tarihi/1” başlıklı makâlesindeki fikirlerin, bizce (bugüne uyarlanan) bir özeti gibi idi diyoruz ve Sayın Fuat Bol’un, bu yazısını aynen sunuyoruz:
“Çok partili hayata geçişimiz; öyle anlatıldığı gibi, İsmet İnönü’nün bu millete armağanı değildir. İnönü’nün; kendisininkinden başka partililere ne denli hayat hakkı tanıdığını; Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası (partisi) ile Serbest Cumhuriyet Fırkası’nı daha doğmadan nasıl boğduğu ve mensuplarına, hayatın nasıl zehir edilip işkenceler yapıldığı cümle âlemin malûmudur.İnönü, Mustafa Kemal’e bile tahammül edememiş ve onu âdeme (yokluğa) mahkûm etmiştir. Araları öylesine açılmıştır ki, Mustafa Kemal, onu 1937’nin sonlarında başbakanlıktan uzaklaştırır ve yerine Cemâl Bayar’ı getirir. Mustafa Kemal’in ölümüyle; ‘ölü’ bilinen İnönü, Genelkurmay Başkanı Fevzi Çakmak sayesinde, Ankara’ya çağırılıp Cumhurbaşkanı yapılmıştır. 
On bir yıllık cumhurbaşkanlığı süresince de M. Kemal’den ve onun yakınlarından intikam almıştır. Paradan bile M. Kemal’in resmini çıkartıp kendi resmini koyması her şeyi anlatmıyor mu?
(…) İnönü zihniyetinin en karakteristik özelliği, milleti insan yerine koymamaktır, onu aşağılamak ve itip kakmaktır. Zira, ona göre kendisine oy vermeyen millet, ‘cezalandırılmaya müstahaktır!’ Yine o zihniyete göre; millet nedir ki, seçtikleri ne olsun?!
Bu yüzden olsa gerektir ki, milletin seçtikleri her on yılda bir alaşağı edilerek; idam sehpalarında sallandırılmaya veya zindanlarda çürütülmeye terk edilmiştir!
Velinimeti M. Kemal’e ihanet ve nankörlük eden İnönü’den; iyilik sadır olabilir mi?
Aynı zihniyet; dün, Adnan Menderes’e ve Turgut Özal’a hayatı zehir etti, bugün de onların devamı olan, (…) Tayyip Erdoğan’a karşı aynı oyunlar oynanmaktadır.” (Türkiye Gzt. 31.7.2013, s. 11)

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 DENGE GAZETESİ | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0362 420 04 28 | Faks : 0362 431 55 53 | Haber Scripti: CM Bilişim