• BIST 114.418
 • Altın 162,603
 • Dolar 3,7903
 • Euro 4,6303
 • Samsun 11 °C
 • Ankara 2 °C
 • İstanbul 10 °C
 • Samsunspor’da Gazişehir hazırlıkları
 • Taraftarlardan Samsunspor’a 1 Milyon 175 Bin TL
 • Ulusoy’dan Samsunspor’a Yardım
 • Samsunspor’da Gazişehir hazırlıkları
 • Taraftarlardan Samsunspor’a 1 Milyon 175 Bin TL
 • Ulusoy’dan Samsunspor’a Yardım

“CHP” HEDEF VERDİ, “PKK” SALDIRIYOR!..

Ali Kayıkçı

DEREBAHÇELİ/ALİ KAYIKÇI

        “CHP” HEDEF VERDİ, “PKK” SALDIRIYOR!..
*  “Harf devriminin tek amacı ve hatta en önemli amacı, okuma-yazmanın yaygınlaşmasını sağlama değildir. Devrimin temel gayelerinden biri, yeni nesillere geçmişin kapılarını kapamak, Arap-İslâm dünyası ile bağlarını koparmak ve dinin toplum üzerindeki etkisini zayıflatmaktı. Yeni nesiller, eski yazıyı öğrenemeyecekler, yeni yazı ile çıkan eserleri de biz denetleyecektik.  Din eserleri eski yazıyla yazılmış olduğundan okunmayacak, dinin toplum üzerindeki etkisi azalacaktı.”                (İsmet İnönü-Hatıralar, C. 2, s. 223)
*    “Türkçeye mâlolmuş, milletimiz tarafından anlaşılan ve kullanılan Arapça ve Farsça asıllı kelimeleri atarken, asıl hedefleri, Türk insanının dinî inancı ile olan bağlarını koparmaktı.”  (Prof. Dr. İsmet Miroğlu-Türkiye Gzt. 27.11.1995)
*   “CHP, İslâmiyeti kaldırmak, yerine Kemalizmin 6 okunu yeni bir din olarak koymak istiyordu. CHP Edirne Milletvekili Şeref Aykut, KAMALİZM isimli bir küfürname yazdı ve orada “Kamalizm, bütün dinlerin üstünde bir yaşamak dinidir!” diyerek İslâmiyet’e saldırdı.     CHP iktidarının şairleri, Peygamber diye, bazen Allah diye bahseden şiirler yazdılar. Edip Ayel diye biri, aynı şiir içinde Atatürk’e hem peygamber, hem de Allah diye yaltaklanıyordu. Kemalettin Kamu’ya göre, “Kâbe Arabın olsun/Çankaya bize yeter”di. Behçet Kemal Çağlar, Peygamberimiz için yazılan Mevlîd’i, baştan sona kadar Atatürk’e çevirmişti: “Kim dilersiz bulasız oddan necat/Atatürk’e, Atatürk’e esselat.” 
            (Y. Bülent Bâkiler-Türkiye Gzt: 10.06.2011, s. 17)                                                                  *   “Osmanlı Devleti, Sünni esaslar üzerine kurulmuştur. Türkiye Cumhuriyeti ise Alevi esaslar üzerine kurulmuştur.”     (Ord. Prof. Dr. Sıddık Sami Onar-İdare Hukuku)                                                                                    *   “Mehmet Âkif, Sultan Hamid’e söver sayar. Baykuş demiş, Kızıl Kâfir demiş, zalim demiş, korkak demiş. Kime? Müslümanların halifesine…”        (Ahmet Sağırlı-Türkiye Gazetesi, 02.06.2015, s. 9)
*   “40 yıldır ‘Osmanlıca’ ile meşgulüm. Bunun 30 yılı üniversitelerde ‘Osmanlıca’ okutmakla geçti. Gel gör ki hâlâ cahilim, hâlâ Millî Kütüphanede önüme getirilen her yazma eseri okuyup anlayamıyorum.”                                                             (Ahmet Sevgi-Yeniçağ Gazetesi; 27.12.2014, s. 13)
*   “Osmanlı’da din ve devlet birliği vardı. Devlet ile din kavgalı değildi. Devlet; dine hizmet etmekle, dini yüceltmekle yükümlü idi. (…) Fütühat-ı İslâmiyye müellifi Mekke Şafiî Reisüluleması Ahmed Zeynî Dahlan, ‘Hülefa-i Râşidînden sonra Kitap ve Sünnete en yakın devlet,  Osmanlı devleti idi’ diye yazıyor.”                                      (M. Şevket Eygi-Millî Gazete; 04.04.2015, s. 3)
*    “Bir toplumu bozmak mı istiyorsunuz, önce dilini bozunuz.” (Vladimir İliç Ulyanov Lenin; 1870-1924)

    S
aygıdeğer Okuyucularımız!..                                                                             Gazetemizin“CHP”li köşe yazarları ve okurları bize lütfen kızmasınlar!..  Yukarıya aldığımız “serlevha” sözlerden de anlaşılacağı üzere, mesele sâdece bugünün meselesi de değil. Onlarca yıl ötesinden, hatta bir kuşak öncesinden başlıyor ve “CHP”nin en son iktidar ortağı olduğu yıllarda da kendisini hep gösteriyor.                                                                 “Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu”dur. O’nun bakanlığına bağlı “Talim ve Terbiye Kurulu” bütün okullara bir genelge (emirnâme) göndererek, şu şu sözcük (kelime)ler bundan böyle öğrencilerimize asla öğretilmeyecek, yani yasakladım,  diyor.                                                          Buyurun, işte size târihi bir belge: “Türkiye Gazetesi Yazarı Sayın Gürbüz Azak” köşesine taşımış. Tarih: 24.12.2001                                                                                                                       Ve, yasaklanan  “ 45 kelime”nin başında da “devlet”, “millet”,  “memleket”, “vatan”, “ilim”, “mânâ”, “hayat”, “teşkilât”, “fert”, “nutuk” ve “asır” gelmekte… Peki, bu kelimeler; devleti teşkilât, halkı millet, memleketi vatan yapan değerlerin olmazsa olmazı değil midir?.. Sen bunların ne mânâya geldiğini ve önemini öğretmez,  üstüne üstlük bir de yasaklarsan, “PKK”da gelir, senin bıraktığın yerden “yıkmağa devam” eder…                                           Dersek, yanlış mı söylemiş oluruz?...                                                                                                                          Diyoruz ve bu his ve düşünceler ile kaleme aldığımız aşağıdaki mısralarımız ile Siz Saygıdeğer Okuyucularımızı başbaşa bırakıyoruz…
Kalbî sevgi ve saygılarımızla…
    = = = * = = = 
“PKK” saldırıyor, “devlet”i yıkmak için;
“Vatan”ı bölmek için, “millet”i sürmek için;
“Bostancı” saldırırken, “devirip” çıkmak için…
O zaman “sus-pus” olan, şimdi bana nelerde; 
“HDP” ağzın açmış, “Türk”e tükürmek için…

“PKK” saldırıyor,, “KCK” içten destek;
“Halkçı-Devletçi” diyen, “Devrim”e var bin istek;
“Milliyetçi ve Lâik”, “Osmanlı”ya bir köstek…
“Vatan-millet” demezsen, “retçi” bahanelerde;
Şu “Cumhuriyetçilik”, süpürgeye saptır tek…

“Vatan-millet” demezsen, “Sakarya” olur muydu?
“Ankara” merkezli bir, “devlet” kurulur muydu?
“Gediz-Murat-Ergene”, “Çile” burulur muydu?
“Hayat” yok olup gitti, “yaşam” kerhânelerde; 
“Eşkıya” yol kesmese, “Yarbay” vurulur muydu?..

“PKK” saldırıyor, hedefinde “devlet” var; 
“Milet” olmayan yerde, ancak bir “hayâlet” var;
“Kov bostan Bostancı’yı”, fikrinde “melânet” var…
Burçta “bayrağım” yalnız, târih-an’anelerde;
Her “şehîd tabutu”nda, ardında bin “lânet” var…

“PKK” saldırıyor, hedefinde “memleket”;
“Bostancı” yıktı-geçti, kalan kuru “etiket”;
“Teşkilât” yok, “mânâ” yok; “eğitim”de “felâket”…
“İlim” testlerde geçmez, “YÖK”ten şahânelerde; 
“Talim-Terbiye” değil, sanırsın bi “melânet”…

“PKK” saldırıyor, hedefinde her bir “fert”;
“CHP” yıktı-geçti, “birey” olmuş kime dert;
“Rusya”ya bir “merhaba”, “Hitler”e bakamaz sert…
“Çatı”yı çatan onlar, “Köy-kent” daha neler de;
Maksat “Beştepe” değil, konuşmadı asla mert…

“PKK” saldırıyor, hedefinde “ilim” var;
İlim-irfân yuvası, örnek tesis okullar;
Sıra-tahta-masalar, internet-bilgisayar…
“Molotof-Moskof” izi, var cam-çerçevelerde; 
“Öz yönetim” dediler, “Belediye” göz yumar...

KAYIKÇ’Ali “kelime”; “sözcük” değil, “söz” değil;
Her biri “temel taşı”, alev değil “köz” değil;
“Vatan-millet” düşmanı, “Bakanlık” bir “koz” değil…
“Atatürk” “Nutuk” dedi, saklandı “Söylev”lerde;
Dil “asır”lar eseri, öyle bir “yap-boz” değil!..

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 DENGE GAZETESİ | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0362 420 04 28 | Faks : 0362 431 55 53 | Haber Scripti: CM Bilişim