• BIST 95.057
 • Altın 192,277
 • Dolar 4,7244
 • Euro 5,4834
 • Samsun 21 °C
 • Ankara 18 °C
 • İstanbul 23 °C
 • Samsun Haberler TV
 • Samsunspor Vedaya hazırlanıyor
 • İddialara sadece gülüyorum
 • Samsun Haberler TV
 • Samsunspor Vedaya hazırlanıyor
 • İddialara sadece gülüyorum

Çanakkale’den Erivan’a 24 Nisan

Prof Dr.Osman Köse

Çanakkale’den Erivan’a 24 Nisan

Özellikle son 30 yıldır her “24 Nisan günü” yaklaştığında Fransa’dan Amerika’ya kadar  “soykırım” konuşmaları ve yaygaraları gündemin ilk sıralarını meşgul eder. Bu sene de yaklaşan 24 Nisan öncesi konuşmaların ve atılan naraların şiddeti daha önceki yıllara göre çok daha sert oldu. Daha önce “soykırım” sözcüğünü hiç kullanmayan Almanya ve Bulgaristan gibi ülkeler de bu modaya uyarak Türkiye’ye “akıllı ol” çağrısı yaptılar.

Ermenilerin ve Ermeni meselesini kaşıyan ülkelerin her sene kutladıkları “24 Nisan”ın bu sene farklı özellikleri oldu. Türkiye her yıl kutlamakta olduğu “18 Mart Çanakkale Zaferi”ni “24 Nisan”’da Gelibolu’da kutlama kararı aldı ve dünya liderlerini de burada yapılacak törenlere davet etti. İkincisi, Ermenistan da her yıl geleneksel olarak düzenlediği Erivan’daki “anma törenlerine” biraz daha önem vererek onlarda dünya liderlerine davetlerde bulundular.

Aynı günde iki noktada yapılan törenler dünyanın dikkatlerinin de buralara çevrilmesine sebep oldu.

Öyleyse 24 Nisan gününün özelliği nedir ?

Ermenilerin her yıl kutladığı “24 Nisan” günü, onlara göre güya Türklerin onlara yaptıkları soykırımı anma günüdür. Halbuki 24 Nisan, terör eylemlerine karışan ve yönlendiren Ermeni çete liderlerinden 250’ye yakın kişinin güvenlik güçlerince tevkif edilerek Çankırı hapishanesine konulduğu gündür. Tarihten haberi olamayan cahil ve cühela kitlesinin “soykırım” diye tutturdukları “tehcir” ise aynı yılın Mayıs ayından sonra yapıldı.

24 Nisan’da iki merkezde yapılan törenler bu meselenin ne kadar siyasileştirildiğinive gittikçe giriftleştiğini göstermesi bakımından önemlidir.

Çanakkale’de yapılan törenlere 90 ülkeden Cumhurbaşkanı, Başbakan ve bakanlar düzeyinde temsilciler katıldı. Çanakkale’de savaşın yıldönümü vesilesiyle dünya devletlerinin de katılımıyla ilk defa bu denli genişbir anma töreni oldu. Lakin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bu vesileyle gündemin asıl konusu olan “Ermeni meselesi” ile ilgili Türkiye’nin görüşlerini ve yaklaşımlarını buradan tümdünyaya duyurdu. Başbakanda dünyaya çağrı yaparak bu meselenin tarihçiler tarafından açığa çıkarılabileceğini ifade etti.

Erivan’daki anma toplantısına ise 60 ülkeden temsilciler katıldı. Buradaki toplantıya Rusya devlet başkanı Putin, Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, Sırbistan devlet başkanı Nikoliç ve Güney Kıbrıs Rum lideri Anastasiadis’in katılmalarıdaanlamlıydı.

Ayrıca bu iki toplantının haricinde Amerika ve Rusya devlet başkanlarının verdikleri mesajlar da merakla beklendi. Putin, Moskova’da “soykırım” sözcüğünü kullandıysa da daha sonra danışmanları buna açıklık getirerek bunun 24 Nisan’ı kastederek yapılmadığını belirttiler. Zaten Erivan’a da bu yönde bir ifade kullanmaktan kaçındı. Amerika’nın beyanatı da “soykırıım”dan uzak ve her yıl verilen demeçlere benzer şekildeydi.

İki ülkede yapılan toplantılar ve verilen demeçler, “Ermeni meselesi”nin uzun yıllar daha siyasi alanda malzeme konusu olacağını göstermektedir. Cumhurbaşkanının, meselenin tarihçilere emanet edilmesi ve askeri arşivleri de açmaya hazır olunduğu yöndeki beyanatları hiç dikkate alınmamıştır.

Aslında Ermenilerin yanında gibi duran ülkelerin gerçekte bu sorunun bütün yönleriyle açıklığa kavuşmasını istemedikleri her hâlükârda bellidir. Osmanlı devletini çökertmek isteyen ülkeler Ermenileri bir asır önce nasıl kullandılarsa, bu gün de yine onları Türkiye’nin gelişmesini engellemeye yönelik olarak tekrar istismar etmektedirler.

Tarihi, stratejik konumu ve mevcut gücü dikkate alınırsa ne Amerika ve ne de Rusya gerçekle alakası olamayan böylebir meselede Türkiye’yi karşılarına alamazlar. Türkiye ile iyi ilişkiler sürdürmede bu iki ülkenin de kazancı vardır. Bu nedenle sürdürmeye çalışılan olumsuz havadan sadece Ermeniler zarar görmektedir.

Bu meselede Ermenistan’da ve diasporada yaşayan Ermenilere büyük sorumluklar düşmektedir. Kendi tarihleri ilgili ilgili yetki ve sorumlulukları başka ülkelerin ellerinden alıp üstlenmelidirler. Dışardan gelecek telkinlere göre değil arşivlerden çıkacak bilgilere göre artık bu meseleyi sonlandırıp Ermeni halkına daha iyi bir gelecek hazırlama sorumluluğunu üstlenmelidirler.

24 Nisan’da ortaya çıkan butablo Ermenilerin yanında gibi görünen ülkelerin, kıyamete kadar “soykırım” edebiyatının devem etmesini istediklerini göstermektedir.

Bu görüntü ne Ermeni meselesini çözer ne de Ermenilere mutlu bir gelecek sunar.

Ermeni akilleri tarihlerine ve geleceklerine kendileri karar vermelidirler.Türkiye’ye düşmanlık sadece onlara zarar vermektedir.

 

Prof. Dr. Osman Köse

 

 

 

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 DENGE GAZETESİ | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0362 420 04 28 | Faks : 0362 431 55 53 | Haber Scripti: CM Bilişim