1. YAZARLAR

  2. Adnan Bahadır

  3. BÜYÜKŞEHİRDE MÜTEAHHİTLER DEĞİŞMİŞ
Adnan Bahadır

Adnan Bahadır

BÜYÜKŞEHİRDE MÜTEAHHİTLER DEĞİŞMİŞ

A+A-

                        BÜYÜKŞEHİRDE MÜTEAHHİTLER DEĞİŞMİŞ

Doğruları konuşmak çok zor iştir, bana sorsalar “Dünya da en zor işleri say” ilk başta doğruları konuşmaktan başlayıp devam ederim. Neden böyle söylüyorsun? Derseniz, yaşadığım hayat ve öğrendiklerim hayatta en zor şeyin doğruları konuşmak olduğunu öğretti bana, hayatım boyunca çektiğim sıkıntıların tamamına yakınını doğruların yanında olduğum ve doğruları konuştuğum için çektim desem abartmış olmam.

 Hayatımın çok az bir zaman diliminde sessiz kalıp uyumlu olmaya çalıştım, o dönemlerde görünüşte çok rahat ettim gibi gözükse de vicdanen en rahatsız olduğum dönemleri yaşadım desem doğruyu söylemiş olurum.

Of'ta İmamlık yaptığım dönemlerde de haksızlığa karşı dik duruşumu bilen ve daha sonra kaderin Samsun'da bir araya getirdiği bazı arkadaşlar o yıllarda bizim dik duruşumuzdan rahatsızlık duyduklarından, daha sonraki dönemlerde bizim uyumlu duruşumuzdan ötürü duydukları memnuniyeti anlatmakla kalmayıp bir de sitem ederek “biz sana o yıllarda da uyumlu ol diyorduk ama sen uyumlu davranmıyordun” dediklerinde onlara siz işin sonuna bakın dediğimi bugünkü gibi hatırlıyorum.

Bu insanların ekonomik durumları çok iyi olmasına rağmen, Of'ta ağalara kayıtsız şartsız uşaklık etmekten keyif alan insanlardı, biz o yıllarda da doğru bildiğimiz hiç bir şeyden taviz vermiyorduk, O arkadaşlarımız nihayetinde ağalarının isteği doğrultusunda Of'u terk etmek zorunda kalmışlardı. Şimdi burada insanlara ağalık yapmaya kalktıklarında gülmekten kendimi alamıyorum.

Büyükşehir Belediyesinde meclis üyesi ve AK Parti Grup Başkan Vekili olduğumda, dönemin üst düzey siyasetçileri sürekli olarak benden iş istediklerinde onlara “bakın arkadaş, benim buradaki işim size iş vermek değil. Parti'nin Belediye de ki işlerini çözmek için duruyorum” diyordum.

Hiç unutmuyorum, bir gün yazlıkta sabah kahvaltısı yaparken bir Milletvekili ile üst düzey Parti yetkilisi beni aradılar, telefonda öyle hararetli konuşuyorlardı ki anlatamam. Konu neydi? Derseniz, neymiş efendim SASKİ satın aldığı kumu ıslak aldığından tonajı çok yüksek geliyormuş.

Milletvekili ile bizim üst düzey siyasetçi birlikte SASKİ'nin deposunda inceleme yapıyorlarmış. Onlara telefonda dedim ki “anında o sahayı terk edin aksi halde oraya bir gazeteci gönderip resminizi çektirdiğimde bunu topluma nasıl anlatacağınızı siz düşünün”.

SASKİ, satın aldığı kumu tonajla değil metreküp işi aldığından kumun ıslak veya kuru olması önem arz etmiyordu. Bunu bilseler de onlar için çok önemli değildi, onlar için önemli olan işi kendilerinin alıp malı götürmeleriydi. Nihayetinde biz izin vermesek de onların her ikisi de Dünyalıklarını çok güzel yapmışlar, umarım Ahiret'te acısı ağır olmaz onlar için.

Biz Belediyede dik durup bu tür işlere karşı olunca bizim kellemizi istediler. Nihayetinde Vezir Hazretleri kellemizi verdi. O gün bizimle aynı düşünmesine rağmen bizimle birlikte hareket etmeyen Kayıkçıbaşı aradan beş yıl geçince kendisini sokakta buldu. O gün bizim kellemizi isteyenler daha sonra Kayıkçıbaşının kellesini istediler ve de aldılar.

Vezir Hazretleri için önemli olan kendi koltuğu olduğundan onun için sorun yoktu, anında kader arkadaşının kellesini vermekte tereddüt etmedi. Kayıkçıbaşı döneminde Belediyenin Müteahhitleri  belli idi, Kayıkçıbaşı onlardan belki pay almıyordu ama onları sürekli kolluyordu, Vezir Hazretleri bu tür işleri bilir ama bilmezden gelir, öyle olması da işine gelir.

Herkesin ne yaptığını çok iyi bilir, zamanı geldiğinde önüne koyar ama güya bilmiyormuş gibi davranarak onların kendisine bağlı olmasını temin eder. Kayıkçıbaşı döneminde abat olan eskinin Demir Doğramacısı Nevzat Bey, Muhasebeci Kırbıyık Kayıkçıbaşının ayrılması ile artık Belediyeden iş alamaz oldular.

Peki şimdi işleri kim alıyor? Derseniz, öncelikli olarak Mustafa Yurt'un sevk ve idaresindeki Fen İşlerinde ihalelerin büyük bir kısmını Yaşar Baş, Cemil Mandıralı ve Sağlamlar Şirketleri almakta, Vezir Hazretlerinin dayıoğlu Hamit'in oğlu Kansu Taşdemir de ihmal edilmiyor.

Örneğin Çiftlik Caddesinin düzenleme işi Vezir Hazretlerinin Avukatının şirketi ile dayı oğlunun oğlu Kansu tarafından yapıldı. Sizin anlayacağınız Vezir Hazretleri kendi akrabalarını korurken yanındakilerin de birilerini kollamalarını görmezlikten gelmek suretiyle işi halletmeye çalışıyor.

İşin enteresan noktası nedir bilir misiniz? bu işlerden para kazanıp da ayakta kalanı henüz görebilmiş değilim. Bir dönemler Belediyenin nerede ise tüm işlerini yapan insanlar şimdi perişan haldeler, ben kimsenin gördüğünden geri kalmasını istemem ama işin içersinde haksız kazanç varsa ifla bulmak mümkün olmuyor.

AK Parti kurulduğunda binecek özel arabası dahi olmayanlar, küçücük bürolarda işlerini takip etmeye çalışanlar şimdilerde yüz milyon dolarlık adam olduk deyip, etrafta hava atıp duruyor iseler, hatta para işi hallolsun sıra vekillikte diyenler inşallah helal yollardan kazandılar ama ben yaklaşık otuz beş yıldır ticaretin içerisindeyim böyle bir para göremedim. Gören varsa Allah rızası için söylesin de bilelim.

 Allah bize haram kazanç nasip eylemesin helalinden kazananlara daha çok versin. Ama siyaseti kullanıp başkalarının kazanması gereken paralara mani olanları da ıslah eylesin diyerek sözlerime son veriyorum. Kalın sağlıcakla                                                

 

 

                 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
8 Yorum