1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. BÜYÜK BİR HAKSIZLIK!
BÜYÜK BİR HAKSIZLIK!

BÜYÜK BİR HAKSIZLIK!

Yaklaşık olarak 8 yıl Diyanet İşleri Başkanlığı yapan Dr. Tayyar Altıkulaç’la ilgili yapılan haksız haberlerin gerçeği yansıtmadığı ortaya çıktı.

A+A-

Yaklaşık olarak 8 yıl Diyanet İşleri Başkanlığı yapan Dr. Tayyar Altıkulaç’la ilgili yapılan haksız haberlerin gerçeği yansıtmadığı, Başkan olduğu dönemlere rastlayan 1980 ihtilalinde Kenan Evren’e yakın durarak gerek Diyanet teşkilatına, gerekse Müslümanlara çok büyük katkısı olduğu öğrenildi. Samsun’da bazı yerel internet sitelerinde çıkan haberlerde Tayyar Altıkulaç’ın imamları fişlediği yönündeki haberlerin de gerçeği yansıtmadığı ortaya çıktı.

İMAMLARIN SAKALLARI KESİLECEKTİ
1980 ihtilalinde Milli Güvenlik Konseyinin İmamların Devlet memuru olmaları nedeniyle sakallarını kesmeleri yönünde alacakları kararla ilgili verdiği mücadele sonunda Kenan Evren’i ve Milli Güvenlik konseyini ikna ettiği bilinen Tayyar Altıkulaç’ın o dönemde verdiği mücadele takdire şayan bir mücadele olarak nitelendirildi. Görev yaptığı süre boyunca eğitim merkezlerine, Kuran kurslarına ve Hafızlık müessesesine verdiği hizmetlerle bilinen Tayyar Altıkulaç’la ilgili yapılan haberler haksızlık olarak nitelendirildi.

59091.jpg

ATEŞTEN GÖMLEK GİYDİ
Türkiye tarihinin en zor dönemlerinden olan 12 Mart ve 12 Eylül süreçlerinde başkan ve yardımcısı olarak 15 yıl Diyanet İşleri Başkanlığı’nı (DİB) yöneterek sıradışı bir başarıya imza attı. Her yeni Başbakanın kendi yöneticisini atadığı makamda Ecevit, Demirel, Ulusu, Özal ve Evren’in değişmeyen yöneticisi oldu. Hem ‘laiklerin’ hem bazı cemaatlerin tepkisini aldı, ama halka iyi din hizmeti vermeye ve dini kurumları siyasetten uzak tutmaya çalışmaktan geri durmadı. Hatta milletvekilinin silahlı saldırısına dahi uğradı ama korkmadı.

BAŞKANLIĞI DÖNEMİNDE ADNAN BAHADIR DA İMAMDI
Dr. Tayyar Altıkulaç’ın Diyanet İşleri Başkanlığı döneminde Of merkez Camii İmam hatibi olan Gazetemiz kurucu imtiyaz sahibi Adnan Bahadır’ın o dönemde yaşananları çok iyi bildiği, Altıkulaç’ın imamlara her türlü hamiliği yaptığına bizatihi şahit olduğu da kendisiyle yapılan görüşmeden öğrenildi. Tayyar Altıkulaç şayet imamları fişleseydi önce beni fişlemeliydi diyen Bahadır, yapılan haberlerin büyük bir haksızlık olduğunu, dönemin şartlarını bilmeden yapılan saldırıları anlamsız bulduğunu ifade etti. 

1771591-rv15jo.jpg

İSLAM ANSİKLOPEDİSİ ONUN ESERİ
Cumhuriyet döneninin en önemli ansiklopedik eseri olan İslam ansiklopedisinin ortaya çıkmasında başından sonuna dek bulunan ve eserin tamamlanmasına kadar her türlü desteği veren Dr. Tayyar Altıkulaç’ın yaptığı bu güzel çalışma nesiller boyu istifade edilecek büyük bir eser olarak nitelendirilmekte. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.