1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. 'Büyük bir destan ve zaferdir'
'Büyük bir destan ve zaferdir'

'Büyük bir destan ve zaferdir'

Eski Bayındırlık ve İskan Bakanı AK Parti Samsun Milletvekili Mustafa Demir’in “18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü” mesajı…

A+A-

 “Çanakkale Savaşı, kahramanlık, fedakarlık, bir karış vatan toprağının kimseye verilmeyeceğinin, Türk Milleti'nin vatanı için gözünü kırpmadan canını feda edeceğinin tüm dünyaya gösterildiği büyük bir destan, zaferdir. Bu zaferde binlerce yiğit şehit ve gazi olmuştur. Kınalı gencecik vatan sevdalıları Türk Milleti'nin korkusuzluğunu, gücünü, vatan aşkını, söz konusu vatan olunca hiç bir şeyin öneminin olmadığını ortaya koymuştur.  

  Türk bağımsızlık savaşının temelleri, Çanakkale'nin sularında, Conkbayırı'nda ve Anafartalar'da atılmış, bu zaferler Kurtuluş Savaşı’nın özünü oluşturmuştur. Milli Mücadele ruhunu herkesin çok iyi anlaması ve benimsemesi gerekmektedir. İstiklal Marşımızdaki 'Bastığın yerleri toprak diyerek geçme, tanı! Düşün altındaki binlerce kefensiz yatanı' dizeleri vatan toprağının nasıl korunduğunu en iyi şekilde anlatmaktadır. Bir dakika sonra ölüme gideceğini bile bile mevzi değiştiren, düşmanla göğüs göğüse savaşan kahramanların yazdığı destanı tüm dünya konuşmaktadır. Türk askerinin vatanı, milleti için şehitlik mertebesine nasıl koştuğunu herkes görmüştür. Türkiye Cumhuriyeti bu kahramanlar sayesinde kurulmuş, halen sarsılmaz gücüyle sağlam temellerle ilerlemektedir.  Çanakkale Savaşı, Türk tarihinin en şerefli sayfalarını dolduran şanlı bir destandır. Bir çok annenin, kardeşin, babanın, eşin bağrının yandığı bu savaşlardaki eşsiz fedakarlıklar, günümüzde Türk Milleti'ni müreffeh bir seviyeye ulaştırmıştır. Hepsine şükran, minnet borçluyuz. Ruhları şad olsun.

  Kurtuluş Savaşı içinde 1915 tarihi, toprak bütünlüğü, bağımsızlık yolunun zeminlerini oluşturmuştur. Bağımsızlığımızın ve özgürlüğümüzün simgesi olan Cumhuriyetimizi aynı ruh ve anlayışla korumak, her Türk vatandaşının temel sorumluluğudur. Bu vatan için gözünü kırpmadan canlarını feda eden şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi bir kez daha şükran ve minnetle anıyoruz.”

 

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                Mustafa DEMİR

                                                                                                                        AK Parti Samsun Milletvekili

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.