• BIST 116.856
 • Altın 160,984
 • Dolar 3,7699
 • Euro 4,6154
 • Samsun 6 °C
 • Ankara 1 °C
 • İstanbul 4 °C
 • Yardım Standı Çarşamba'da kuruldu
 • Samsunspor Hazırlık maçında kazandı
 • İpekoğlu'dan "espri" açıklaması
 • Yardım Standı Çarşamba'da kuruldu
 • Samsunspor Hazırlık maçında kazandı
 • İpekoğlu'dan "espri" açıklaması

“BİZE DÜŞMAN”, “BİZİM DİZİ(!)” DİZİLER!..

Ali Kayıkçı

*“Şüphesiz ki Allah îmân edip salih amel işleyenleri, altlarından ırmaklar akan cennetlere koyar. İnkâr edenler ise dünyâda zevk edip geçinirler. Hayvanların yediği gibi yerler. Onların varacakları yer ateştir.” “Çünkü onlar Allah’ın indirdiğini beğenmeyen kimseler: Melekler, onların yüzlerine ve arkalarına vurarak canlarını alırken durumları nasıl olacak? Bu onların Allah’ı gazaplandıran şeylere uymaları ve O’nun rızâsına sebep olacak şeyleri beğenmemelerinden dolayıdır. Allah onların amellerini boşa çıkarmıştır.”     (Kur’ân-ı Kerim-Muhammed Sûresi, âyet 12, 26-28’den)  
*“Ey îmân edenler!.. Şeytanın adımlarını takip etmeyin!.. Kim şeytanın adımlarını takip ederse, şüphesiz o şeytan çirkin ve kötü şeyler emreder…”  (Kur’ân-ı Kerîm-Nûr Sûresi, âyet 21’den)
*“Şeytan insanı (uçuruma sürükleyip sonra) yalnız ve yardımsız bırakır.” (Kur’ân-ı Kerîm- Furkân Sûresi, âyet 29’dan)
*“ Mü’min kadınlara söyle; gözlerini (harama bakmaktan) sakınsınlar, ırzlarını korusunlar, zînetlerini açmasınlar!..” (Kur’ân-ı Kerîm-Nûr Sûresi, âyet 31’den)
*“Dünyâda yaşamayı ve eğlenmeyi isteyenlerin çalışmalarının karşılığını bol bol veririz. Bunlara âhirette yalnız Cehennem ateşi verilecektir. Emekleri âhirette boşa gider.” (Kur’ân-ı Kerîm- Hûd Sûresi, âyet 15)
*“Hayâ îmândandır. Îmânı olan Cennet’tedir.”, “Hayâ ile îmân, beraberdirler. Biri gidince, diğeri onu tâkib eder.”, ,“Örtülü olan çıplaklara ve erkek gibi giyinen kadınlara… lânet edildi.”, “Komşu kadına ve arkadaşların kadınlarına şehvet ile bakmak, yabancı kadınlara bakmaktan 10 kat daha günâhtır. Evli kadınlara bakmak, kızlara bakmaktan 1000 kat daha çok günâhtır. Zinâ günâhları da böyledir.” (Hz. Muhammed “sallallahü aleyhi ve sellem”)   
*“Hayâsız insan, halk içinde çıplak oturan kimse gibidir.”  (Hz. Ebû Bekir “r. anh”)    
*“Kızların, kadınların; başları, kolları, bacakları açık gezmeleri harâmdır. İnce, dar, süslü, renkli şeylerle örtünerek gezmeleri de harâmdır. Böyle gezenler, Allahü teâlâya âsî oldukları, günâha girdikleri gibi, bunların başında bulunan baba, zevc (koca), birâder ve amcadan hangisi, böyle gezmeye rızâ verir ise, bu da, isyân ve günâhta ortak olur.”  (Îmâm-ı Gazâlî; Kimyâ-i Seâdet)
*“Hür olan kadınlardın ellerinden ve yüzlerinden başka her yerleri, bilekleri, sarkan saçları ve ayaklarının altı, namâz için Hanefî’de avrettir.” (İbn-i Âbidîn)      
* ”Ne ibrettir kızarmak bilmeyen çehren/Bırak kardeşim tahsili; git önce edep, hayâ öğren!..”,  “Oyuncak sanmayın! Ahlâk-ı millî, rûh-i millîdir/Onun iflâsı en korkunç ölümdür: Mevt-i küllîdir.” (M. Âkif Ersoy)  

Saygıdeğer Okuyucularımız!..
“Marmara Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi emekli Profesörü, İhlâs Holding Başdanışmanı ve Türkiye Gazetesi Bizim Sayfa Yazarı”  muhterem  “Ramazan Ayvallı” hocamız, 3 Mayıs 2016 günlü yazısında; “Millî ve mânevî değerler” konusunu işlemişler ve bu örnek sohbet yazısında şunları söylemişlerdir: “Târih, bize millî ve mânevî değerlerine sâhip çıkmayan ve başka milletleri körü körüne taklit edip millî şahsiyetlerini kaybedenlerin, dünyâ coğrafyasından silinip gittiklerini göstermektedir. Bu yüzden, bir toplumu içten yıkmak isteyenler, onların inanç, ahlâk ve millî değerlerini yok etmeyi ilk hedef olarak seçmektedirler. Bu itibârla, özellikle genç kuşakları, bu değerler çerçevesinde eğitmek ve yetiştirmek oldukça önemlidir. Çünkü esefle görüyoruz ki, gençlerin dînî, millî ve ahlâkî değerlerden uzaklaşmaları, örf ve âdetlerimize uymayan davranışları benimsemelerine, zararlı akım ve alışkanlıkların tuzaklarına düşmelerine yol açmaktadır.” “Cenâb-ı Allah”,  kendisinden ve söyleyip yazdıklarını dikkatle dinleyip/okuyup hayâtına tatbik eyleyenlerden râzı olsun ve gayretlerini âhiret sermayesi eylesin, diyoruz… Efendim; Muhterem Hocamızın ilk paragrafta dikkat çektikleri husus hakkında, aynı gazetenin bir başka yazarı (Sn. Halime Gürbüz bacı) da, aynı tarihli “Dizi İzlemeye Devam Edin” başlıklı yazısında; “Televizyondaki dizilerde rol model olan kadın ve erkeklerden” bahsederken “dişi olmak”  meselesinin gerisinde yatan sinsi plânlara dikkat çekmekte ve özetle şöyle demektedir:“Atomun çekirdeğini bozarsanız hücre yapısını ve neticede tüm sistemi bozarsınız. Toplumun çekirdeği ‘ailenin’ altı oyuluyor! Hem de uzun süredir, sessiz ve derinden, eğlendire sevdire… Televizyonlardaki dizilerde rol modeller ile net mesaj: Okuma, çalışma, düşünme, üretme; kazanmak için tek gereken şey, ‘dişi’ ol yeter! ‘Aliye’, ‘Şehrazat’ ve ‘Devir Lale Devri’ gibi dizilerde hep gayr-i ahlâkî davranışlar, sayısız çirkinlikler var” diyor ve “kiralık aşklarla, rol model mafyalarla, sempatik ‘gay’larla… mesajlarını nakış gibi işlediler; rezillikleri normalleştirdiler! Kadını bozarsanız, anneyi; anneyi bozarsanız aileyi, aileyi bozarsanız toplumu çökertirsiniz! Ayarını bozduk mu, bir de kökünü sallayalım, dediler. Tarihine saldırdılar; maneviyatını sallıyorlar, tarihini çarpıtıyorlar!” Diye ekliyor ve “sosyal çürümeye” dikkat çekiyorlar… Biz de onların satır-satır yazdıklarını, mısra-mısra şiirleştirelim istedik ve ortaya aşağıda okuyacağınız çalışmamız çıktı. Beğeneceğiniz ümidiyle…

Kalbî sevgi ve saygılarımızla…
    = = =* = = = 
“Bize düşman”, “Bizim Dizi(!)” diziler;
“Muhteşem…”den, “Aliye”ye neler var?..
Kâhı “gay”dır, kâhı “geyik” dürzüler…
“Şehrazat”ta, “şirin fuhuş-para”lar; 
“Lale Devri”, “soy-sopumuz” üzdüler…

“Bize düşman”, “Bizim Dizi(!)” bu ne hâl?
“Ahlâk” çökmüş, “mânevî” bir izmihlâl;
“RTÜK” müdür, “bakarkör”dür  bu herhâl?..
“Şehrazat”ta, “şirin fuhuş-para”lar; 
“Aile…”den, “Sayın Bakan… Kalk derhal!..”

“Muhteşem…”de, yoksan şimdi varsın ya; 
“Kameraman… Filmi başa sarsın!” ya; 
“Şu paragöz… Önde fren görsün!..” ya!..
“Şehrazat”ta, “şirin fuhuş-para”lar; 
“Senaryo”cu, “tas-tarağı dürsün!..” ya!..

“Kılıçdar…”ın, lâfı malûm kişiler;
“Yeşilçam”ın, sermayesi dişiler;
“Karaköy”ü, genç-kocaya aşılar…
“Şehrazat”ta, “şirin fuhuş-para”lar; 
“Lale Devri”, “gübreliği” eşeler!..

“Lale Devri”; “para-şöhret”, hepsi var;
“Ensest işler”, “bardak-bardak”, tepsi var;
“Ahlâk” çökmüş, “Çınar”ların aksi var…  
“Şehrazat”ta, “şirin fuhuş-para”lar; 
“Diyanet”in, sanki “gölge boksu” var!..

“Bendderesi”, “Karaköy”den “Galata”;
“Nefis azgın, sıyırıyor balata”;
“Mecelle”den, “bir kanun yap” hayata!..
“Şehrazat”ta, “şirin fuhuş-para”lar; 
“Ana masum(!)”, “zinâ sayılmaz hatâ(!)… 

“Kadın bozuk”, “anne bozuk”, “kız bozuk”;
Bir “aile”, “son kale”ydi, “koz bozuk”;
“Kelime”ler, “sözcük” oldu, “söz bozuk!..”
“Bize düşman”, “Bizim Dizi(!)” diziler;
“Kalbler kara”, “işler sarmal”, “yüz bozuk!..”

KAYIKÇ’Ali, “Sosyal medya”: Asosyal”; 
“Cepten-cebe”, “İnternet” var, bin “kanal”;
“Gürbüz” yazdı, “İmdat!” diyor, o derhal!..
“Bize düşman”, “Bizim Dizi(!)” diziler;
Bir âlem ki, rüyâlardan da “sanal!..”

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 DENGE GAZETESİ | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0362 420 04 28 | Faks : 0362 431 55 53 | Haber Scripti: CM Bilişim