• BIST 115.471
 • Altın 163,180
 • Dolar 3,8021
 • Euro 4,6597
 • Samsun 9 °C
 • Ankara 3 °C
 • İstanbul 10 °C
 • Yardım Standı Çarşamba'da kuruldu
 • Samsunspor Hazırlık maçında kazandı
 • İpekoğlu'dan "espri" açıklaması
 • Yardım Standı Çarşamba'da kuruldu
 • Samsunspor Hazırlık maçında kazandı
 • İpekoğlu'dan "espri" açıklaması

“BİTTİ-BİTİYOR!.. GİTTİ-GİDİYOR!..”

Ali Kayıkçı

“BİTTİ-BİTİYOR!.. GİTTİ-GİDİYOR!..”
*   “Onlar sağır, dilsiz ve kördür, bu hâllerinden dönüp îmân etmezler!” (Kur’ân-ı Kerîm, Bakara Sûresi, âyet 18) 
*  “Kalbleri var, ama anlamazlar; gözleri var, ama görmezler; kulakları var, ama işitmezler. İşte bunlar hayvan gibidir, hattâ daha da aşağıdır.”, “Onları doğru yola çağırsan işitmezler. Sana bakarlar, ama görmezler.”    (Kur’ân-ı Kerîm, Araf Sûresi, âyet 179, 198)
*  “Mü’minler, mü’minleri bırakıp kâfirleri velî (dost) edinmesinler. Kim böyle yaparsa,  Allah ile ilişiğini kesmiş olur.” 
(Kur’ân-ı Kerîm; Âl-i İmrân Sûresi, âyet: 28)                                                                                         *  “Mü’minler, sâdece kardeştirler; o hâlde ihtilâf eden kardeşlerinizin arasını düzeltin. Allah’a karşı gelmekten sakının ki, O’nun merhametine nâil olasınız.” (Kur’ân-ı Kerîm; Hûcûrat Sûresi, âyet: 10)                                                                
*  “Ey îmân edenler! Kasten öldürülenler için size kısâs yapmak farz kılındı. Ey akıl sâhipleri! Bu kısâsta sizin için bir hayât vardır.  Ümit edilir ki, siz (haksız yere adam öldürmekten) sakınırsınız.”   (Kur’ân-ı Kerîm-Bakara Sûresi, âyet 178-179’dan)         
*  “…(Kısas ve zinâ gibi şeylerden dolayı meşrû) bir hak olmadıkça, Allah’ın harâm  ettiği cânı katl etmeyin!..” 
(Kur’ân-ı Kerîm-Enâm Sûresi, â: 151)                                                                                          *  “Kim bir mü’mini kasten katl ederse, onun cezâsı, ebedî kalınacak Cehennem’dir. Allah ona gazâb etmiş, lânet etmiş ve büyük bir azâb hazırlamıştır.”       (Kur’ân-ı Kerîm-Nisâ Sûresi, â: 93)                                                                        *  “Ekber-i kebâir (büyük günâhlar): Bir şeyi Allahü teâlâya ortak etmek, adam katl etmek, (…)” , “Müslüman demek, Müslümanlara eli ile dili ile zarar vermeyen kimse demektir.”, “Müslüman, Müslüman’ın kardeşidir. Ona zulüm etmez, onun yardımına koşar,  onu küçük ve kendinden aşağı görmez. Onun kanına, malına, ırzına,  nâmusuna zarar vermesi haramdır.”, “Îmânın temeli ve en kuvvetli alâmeti, Müslümanları sevmek, kâfirleri sevmemektir. Cenâb-ı Hak, Îsâ aleyhisselâma buyurdu ki, (Eğer yerlerde ve göklerde bulunan bütün mahlûkların ibâdetlerini yapsan, dostlarımı sevmedikçe ve düşmanlarıma düşmanlık etmedikçe, hiç fâidesi olmaz.”,  “Cemâat râhmettir. Ayrılık azâbdır...”, “Cemâate yapışınız. Çünkü Allahü teâlâ bu ümmeti dalâlet üzere bir araya getirmez…”, “Kim cemâatten bir karış ayrılırsa, İslâm ipini boynundan çıkartmıştır…”, “Şeytân, insanın kurdudur. Kenarda köşede kalmış, sürüden ayrılmış koyunu kurt yakaladığı gibi, şeytân da cemâatten ayrılanları yakalar. Sakın cemâatten ayrılmayınız!..”                            Hz. Muhammed (sallallahü aleyhi ve sellem)  
*    “İyilik yapmak iyidir. Fakat en tehlikelisi, kötülüğe alet olmaktır.” (Dr. Enver Ören; Sohbetler-14.11.1993)
*     “Kandan beslenen, çatışma kültürünü geliştiren, aramızdaki bağı güçsüzleştiren zihniyetle mücadelenin yolu, İslâm kardeşliğidir. (…) Millet, önce sağduyulu olmalıdır. Yaşanan acı, gözyaşı, ıstırap, şiddet ve çatışmaları sona erdirmek için tek ses, tek yürek olmalı, aramıza fitne tohumları ekmeye çalışanları deşifre edip, ortak değerlerimizi zaafa uğratanlara karşı ortak mücadele vermeliyiz.” (“Güneydoğu ve Doğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan 553 STK Adına” yapılan “Yeter Artık” Çağrısı’ndan)
 *    “HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, bugün Ankara’da yapılacak “Teröre Karşı Yürüyüş”le ilgili olarak mevkidaşı Demirtaş gibi, ‘Türk bayrağı ırkçılığı tetikler’ yorumunda bulundu. ‘Yürüyüşler esnasında Türk bayrağının kullanılmasını, bayrağın kutsiyetine ve değerlerine yapılmış bir hakaret olarak görüyoruz’ dedi” (Türkiye Gazetesi-17.09.20154, s. 10)
*    “Seçilmiş olanlar devletin polisiyle, Mehmetçiğiyle yaka paça olur mu? Ağzı maskeli, ayağı entarililerin karşısına hiç çıkıyorlar mı?.. Şu ân bütün ülkenin gözü önünde bölücü terörü meşrulaştırıyorlar. Tek farkları, ellerinde silâh yok.” (Yalçın Topçu-Kültür ve Turizm Bakanı; Türkiye Gzt. 18.09.2015, s. 13) 

Saygıdeğer Okuyucularımız!..    
“7 Haziran 2015 Milletvekili Seçimleri” nin yapıldığı günün akşamında,  “Sandık Kurulu Başkanı” olarak “Seçim Torbası”nı “İlkadım İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı”na teslim sırasında, saatlerin 23’e doğru yaklaştığı dakikalarda, kuyrukta beklerken bir taraftan da kendi aramızda konuşuyor, sandıklar hakkında bilgi alış-verişinde bulunuyoruz. Bir ara aklımıza geldi; sandık başkanlarına, kendi sandıklarında “HDP”ye kaç oy çıktığını soruyoruz.  Daha çok mübadil/muhacir vatandaşlarımıza benzeyen bir başkana da aynı soruyu sorduğumda, “40 küsur” cevabını alınca, lâtife yollu:
- Ooo!.. HDP’ye çalışmışsınız!.. Deyince şu karşılığı aldık:
-Ben aynı zamanda HDP üyesiyim. Gerçek demokrasiyi, gerçek adaleti, gerçek kardeşliği, gerçek barışı biz getireceğiz!..               Daha fazla uzatmasına meydan vermeden sözünü keserek şunları söyledik: 
-   Maşâ’Allah, sizi bir güzel kandırmışlar…                                                                                        Evet, bu kandırmacalar ülke genelinde ve hatta yurtdışında da yaşandı. Ama artık millet,  bütün gerçekleri görmeye başladı ve “Yalancıların mumu” da, gelişen olaylar karşısında kısa bir süre sonra “sönüverdi”; “balonları bir bir patladı”…                      Diyoruz ve bu his ve düşünceler ile kaleme aldığımız aşağıdaki mısralarımız ile Siz Saygıdeğer Okuyucularımızı başbaşa bırakıyoruz…    
Kalbî sevgi ve saygılarımızla… 

= = = * = = =

“Bitti-bitiyor” işte, “Gitti-gidiyor” yakın;
“PKK-KCK”ymış, “HDP”den de sakın! 
 “Yalan”a doydu millet, “yatsı gelmeden” artık;
“Onca mum söndü” birden “Bukalemun”a bakın!..
“Bitti-bitiyor” işte, “Gitti-gidiyor” görün; 
“Onca ihanet oldu”, her gün başka bir ürün; 
“Sokaklar tarla oldu”, “bomba bitecek sürün(!)”; 
“Ağrı/Anarat” yolu, “Erivan”a var akın!..
“Bitti-bitiyor” işte, “Gitti-gidiyor” anla; 
Bu “son çırpınış”ları, gözleri dolu kanla;
“Attın-tuttun” kendince “Yüksekdağ” fiyakanla;
“7 Haziran” mazi, “sandık dibine” çakın!..
“Bitti-bitiyor” işte, “Gitti-gidiyor” sonu;
“Demokrasi-kardeşlik”, diline alma onu;
“İnsan hakkı söylemi”, o da yalan bir konu;
Düştü “maske”n erkenden, sen “o”sun, onu takın!..
“Bitti-bitiyor” işte, “Gitti-gidiyor” devri;
Seni “piyon” yapanlar, diriltmek ister “Sevr”i;                                                                                “İsrail” sefasında, sana çektirir çevri;
“Şebek maymun”a döndün, her gün başka suratın!.. 
“Bitti-bitiyor” işte, “Gitti-gidiyor” yelin;
“Peruk” uçtu kafandan, göründü asıl kelin; 
“Sözde inkâr” etsen de, “kana bulaştı” elin; 
“Bir-iki-üç-beş” değil, onca olay kerratın!..
“Bitti-bitiyor” işte, “Gitti-gidiyor” naşın;
“Kandil”de var kuyruğun, “İmralı”daymış başın;                                                                                  Gezdin-dolaştın gördük, “AB”deymiş sırdaşın; 
“İsrail” sessiz gemi, “Siyon”dan var beratın!..
“Bitti-bitiyor” işte, KAYIKÇ’Ali “teşhis”i; 
“Bayrağa dil uzatan” er-geç bitmiştir işi;
“Buyurun cenâzeye”, bunlar “kancık bir kişi”;
“Kalkınmaya çengel”dir, “bölge”ye mazarratın!..

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 DENGE GAZETESİ | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0362 420 04 28 | Faks : 0362 431 55 53 | Haber Scripti: CM Bilişim