• BIST 116.593
 • Altın 162,199
 • Dolar 3,7980
 • Euro 4,6358
 • Samsun 9 °C
 • Ankara 5 °C
 • İstanbul 6 °C
 • Valilik Samsunspor destekçilerine teşekkür etti
 • Samsunspor’da Gökay Serbest kaldı
 • Atakum Belediyespor’dan Samsunspor’a destek
 • Valilik Samsunspor destekçilerine teşekkür etti
 • Samsunspor’da Gökay Serbest kaldı
 • Atakum Belediyespor’dan Samsunspor’a destek

BİRİLERİ “FİDAN” DEMİŞ “ÇINAR”A!...

Ali Kayıkçı

DEREBAHÇELİ/ALİ KAYIKÇI
  BİRİLERİ “FİDAN” DEMİŞ  “ÇINAR”A!...
   *    ”Türkiye’ye ABD ve İngiliz modeline yakın etkin bir istihbarat politikası gerek.”      (Hakan FİDAN-Yüksek Lisans Tezi; 2004)
   *    “Kendisi önemli bir bürokrat. Çözüm süreci ve Suriye gibi birçok kritik konuda           gerçekten önemli görevler üstlenmiş ve bunu hakkıyla yerine getirmiş bir           arkadaşımızdır. Millete ve devlete hizmet etmiş…”
     (Prof. Dr. Ahmet DAVUTOĞLU-Başbakan; 07.02.2015)    
 S
aygıdeğer Okuyucularımız!..
Yukarıya “Serlevha” olarak aldığımız sözlerden ve başlık ifadeden de anlaşılacağı üzere bugünkü konumuz , “Yakın dönem Türk siyâsî târihi”ne geçmiş bulunan Sn. “Hakan Fidan”dır.
  “Hakan Fidan” 1968 yılında Ankara’da dünyâya geldi. Kara Kuvvetleri Muhabere Okulu’nu (1986) ve Kara Kuvvetleri Dil Okulu’nu bitirdi. Almanya’daki NATO Süratli Reaksiyon Kolordusu İstihbarat ve Harekât Başkanlığı’nda, yurt dışı görevinde bulundu. Aynı dönem University of Marylan University College’den “Siyaset ve Yönetim Bilimi” alanında lisans dereceleri alarak yurda döndü. Ardından Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde “yüksek lisans” ve “doktora” çalışması yaptı.
 Türk Silâhlı Kuvvetleri’ndeki “Astsubay”lık görevinden mecburî hizmetini tamamlayıp “istifa” ederek ayrıldı. Sonrasında Büyükelçilik Siyâsî ve Ekonomik Danışmanlığı, Başbakanlık Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi (TİKA) Başkanlığı, Başbakanlık Müsteşar Yardımcılığı (Dış Politika ve Uluslar arası Güvenlikten Sorumlu)  görevlerinin yanı sıra Başbakanlık Özel Temsilciliği de yaptı. Bu görevlerine ilâveten Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı Yönetim Kurulu Üyeliği, Birleşmiş Milletler Kalkınma İşbirliği Danışma Kurulu Üyeliği, Ahmet Yesevî Türk-Kazak Üniversitesi Mütevelli Heyet Üyeliği ve OYAK Genel Kurul Üyeliği de yaptı.
 Uluslararası güvenlik, Uluslararası kalkınma ve Türk dış politikası konularında akademik çalışmalarda da bulunan “Hakan Fidan”, Hacettepe ve Bilkent üniversitelerinde yarı zamanlı “Uluslararası İlişkiler” alanında dersler verdi. 
 17 Nisan 2009’da “MİT Müsteşar Yardımcılığı”na atandı. 1 yıl sonra selefi Emre Taner’in yaş haddinden emekliye ayrılmasıyla da 27 Mayıs 2010 tarihinde 42 yaşında “MİT Müsteşarı” koltuğuna oturdu. Teşkilât târihine, “En Genç Müsteşar” olarak geçen “Hakan Fidan” için “Araştırmacı-Gazeteci Yazar Yıldıray Oğur”, 8 Şubat 2015 günlü köşe yazısında aynen şöyle demektedir:
 “Hakan Fidan, beş yıllık görevi boyunca 10 cephede savaştı. İçeride sürekli Cemaat’le, dışarıda ise sürekli İsrail ve Mossad’la. Suriye meselesi ama en çok Mısır yüzünden Suudi İstihbaratı şefi Bender bin Sultan’la, İsrail’le çok yakın BAE istihbaratı şefi Muhammed Dahlan’la, Suriye ve Kürt meselesi yüzünden İran istihbaratıyla, cemaatin üyesi olduğu iddia ettiği Kudüs ordusunun Komutanı Kasım Süleymani’yle, Kürt meselesi, Suriye üzerinden Alman istihbaratı BND’yle ve sözlerini yerine getirmeyen kötü bir müttefik olarak CIA’yla uğraştı, karşı karşıya geldi.”  (Türkiye Gazetesi, s. 13)
 “7 Haziran 2015 Milletvekili Seçimleri” için “aday adayı” olarak görevinden “istifa” ederek ayrılan Sn. “Hakan Fidan” için biz de haklı olarak “Birileri ‘Fidan’ Demiş “Çınar’a” diyoruz ve bu duygu ve düşünceler ile kaleme aldığımız aşağıdaki mısralarımız ile Siz Saygıdeğer Okuyucularımızı baş başa bırakıyoruz…
 Kalbî sevgi ve saygılarımızla…
 Birileri “Fidan” demiş “çınar”a;
 “Tohum”unu sordum, “Osmanlı” çıktı.
 Kahretti “CIA”yi, kâhı “MOSSAD”ı;
  “10 cephe”de hasmın, “künde”yle yıktı;
  “Deniz”ler borçludur, “göze-pınar”a…

 “10 cephe”de hasım, kollar “fırsat”ı;
 “Cemaat-Paralel”, “BND”si var;
 “Beşar Esat” malûm, “Truva atı”;
  “General Sisi” ki, “Mıs’r”a bin zarar;
  Zulmün pek kısadır, ol “saltanat”ı…

 “Suud”dan Mısır’a, “milyarlık” destek;
 “BAE”den duyduk, daima “istek”;
 “İran”ı sormayın, estek mi “köstek”…
  “10 cephe”de hasmın, “künde”yle yıktı;
  Tam “5 yıl” boyunca, “savaştı” tek-tek…

 Birileri “Fidan” demiş “çınar”a;
 “Deniz”ler borçludur, “göze-pınar”a;
 “Yağmur” olup yağa, bu “topraklar”a…
  KAYIKÇ’Ali der ki, bu bir duâdır;
  Dilerim buradan, tâ Arş’a vara!...

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 DENGE GAZETESİ | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0362 420 04 28 | Faks : 0362 431 55 53 | Haber Scripti: CM Bilişim