• BIST 118.400
 • Altın 162,450
 • Dolar 3,7705
 • Euro 4,6284
 • Samsun 6 °C
 • Ankara -1 °C
 • İstanbul 5 °C
 • İYİ MÜCADELE ETTK
 • Samsunspor standı Terme’de
 • YİNE HÜSRAN ! ! !
 • İYİ MÜCADELE ETTK
 • Samsunspor standı Terme’de
 • YİNE HÜSRAN ! ! !

BİR “KAVSNÂME”

Ali Kayıkçı

BİR  “KAVSNÂME”
   *    ”Ashâb-ı kirâmın büyüklerinden ve Cennetle müjdelenmiş olanlardan biri ve büyük    bir kahraman olan Sa’d bin Ebî Vakkâs (radıyallahü anh), okçuların pîri idi. İslâmiyet    yolunda ilk ok atan o olup, Peygamber Efendimiz (sallallahü aleyhi ve sellem); ‘Allahü    teâlâ oklarını kuvvetli ve isâbetli, duâlarını makbûl eylesin’ diye duâsını aldığı için    attığı hiçbir ok boşa gitmemiştir. Çok nişancıydı. Uhud Gazâsı’nda Peygamber     Efendimiz düşmandan gelen okları yerden toplayıp ona verirdi: ‘At ya Sa’d, anam    babam sana fedâ olsun!..’  buyururdu. Peygamber Efendimizin, ‘Ok atmasını ve ata    binmesini öğreniniz’, ‘Oyunun faydası olmaz, yalnız ok atmayı öğrenmek, atını    terbiye etmek… haktır. Ok atmasını öğrenip sonra unutan, bizden değildir’     şeklindeki hadîs-i şerîfleri bütün harp vasıtalarının hazırlanması ve kullanılmalarının    sulh zamanlarında öğrenilmesini emir ve teşvik buyurmaktadır.”        (Türkiye Gazetesi Yeni Rehber Ansiklopedisi, C. 15, s. 309)
   *    “Yavuz Sultan Selin Hân’ın önünde/Ok atan ihtiyâr Bektaş Subaşı             Bu yüksek tepeye dikti bu taşı/O Gâzî Hünkârın mutlu gününde.”
       (Yahyâ Kemâl BEYATLI)
    
 S
aygıdeğer Okuyucularımız!..
Genel Yayın Yönetmenliğini, İl Kültür Müdürlüğü Şefi Sn. “Uğur Dede”nin yapmış olduğu “Samsun Kültür-Sanat Dergisi”nin Ocak 2015 târihli 5. Sayısının 102-105. sayfalarındaki makâleyi okurken, yukarıya “Serlevha” olarak  aldığımız sözleri ve merhûm üstâd şâirimiz Yahyâ Kemâl’in güzel şiirinden bir bölümü hâtırladık.
 Eğitimci ve Araştırmacı Yazar, Canik Kavsi Kulübü Başkanı Sn. “Civan ÇELİK”in kaleme aldığı “Geleneksel Türk Okçuları Güney Kore”de başlığı altındaki bu yazıda; 3-8 Ekim 2014 târihlerinde Güney Kore’nin Danyang kasabasında süren ve 35 ülkeden 300 kadar geleneksel okçunun katıldığı yarışmada, ülkemizi Konya’dan Ömer Koç, Hasan Koç, Mehmet Koç ve Dilanur Küçüktepe;  Tokat’tan Mehmet Şahin ve Nadir Oflaz; İstanbul’dan Ali Tevfik Yıldırım; Ankara’dan Derya Gürcan ve Samsun’dan da Sn. Civan Çelik’in başarı ile temsil ettiğini, göğsümüz kabararak okuduk.
 Nasıl kabarmasın ki? Peygamberimiz Efendimizin övgüsüne mazhar olmuş bir sporun Ay-yıldızlı temsilcilerinden Hasan Koç, 61 puanla bütün ülkeleri geride bırakıp “Altın Madalya” alarak ve bayrağımızı göndere çektirerek;  14 yaşındaki (âdeta bir Asena gibi ok ve yay çeken) Dilanur Küçüktepe “her kategoride ödül” almasıyla, diğer yarışmacılarımız da “Türk’ün ve Türkiye’nin adını” duyurmasıyla bizleri gururlandırdılar…
 Bizleri şanlı târihimizin şeref dolu sayfalarına götürerek; 845 metrelik en uzağa atışıyla Tozkoparan İskender’i, 839 metrelik atışıyla Bursalı Şela’yı,  818 metrelik atışıyla Solak Bali’yi, 813 metrelik atışıyla Kaptan Sinan’ı ve 810 metrelik atışıyla da 2. Mahmud Hân’ı, sonrasında Arap Kemankeş’i,  Subaşı Sinan’ı, Havandelen, Kazzaz Ahmet, Benli Karagöz, Deve Kemal, Çullu Ferrûh gibi isimleri hâtırlattılar… Birinci Kosova, Varna, Gazze, Mısır Seferi ve 1521 Belgrad Muhâsarası gibi zaferlere imza atan okçu yiğitleri anmamıza vesile oldular… Sağ olsunlar, var olsunlar!..
 Diyoruz ve bu duygu ve düşünceler ile kaleme aldığımız aşağıdaki mısralarımız ile Siz Saygıdeğer Okuyucularımızı baş başa bırakıyoruz…
 Kalbî sevgi ve saygılarımızla…
 Sultanlar Sultanı 2. Mahmud;
 Menzilden menzile, ok atan Hân’ım ;
 Kosova’dan Gazze, sonra da Belgrad…
  Kâh “Tirendaz” oldu, “Kemankeş” yahut;
  Kore’den ses verdi, ÇELİK Civan’ım…

 “Okmeydanı” şâhit, târihler yazdı;
 Biz tam “9 yiğit”, “Danyang”ı ezdi;
 “7’si” er oğlu er, “2’si” kızdı…
  Kâh “Tirendaz” oldu, “Kemankeş” yahut;
  Kore’den ses verdi, ÇELİK Civan’ım…

 Koç’lar Koç’u Hasan, bayrak çektirdi;
 “61 puan”la, “zirve”ye erdi;
 “Altın madalya”yı, millete verdi…
  Kâh “Tirendaz” oldu, “Kemankeş” yahut;
  Kore’den ses verdi, ÇELİK Civan’ım…

 “Dilanur” topladı, her bir “ödül”ü;
  “300 okçu” vardı, “Konya’nın gülü”;
 “14 yaşında”, “okçu bülbülü”…
  Kâh “Tirendaz” oldu, “Kemankeş” yahut;
  Kore’den ses verdi, ÇELİK Civan’ım…

 KAYIKÇ’Ali der ki, göğsüm kabardı;
 Dün “Kore”de malûm, “Mehmetçik” vardı;
 Dağlar-taşlar, “Ay-yıldız”ı sarardı…
  Kâh “Tirendaz” oldu, “Kemankeş” yahut;
  Kore’den ses verdi, ÇELİK Civan’ım…

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 DENGE GAZETESİ | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0362 420 04 28 | Faks : 0362 431 55 53 | Haber Scripti: CM Bilişim