• BIST 105.964
 • Altın 163,264
 • Dolar 3,9325
 • Euro 4,6364
 • Samsun 10 °C
 • Ankara 1 °C
 • İstanbul 12 °C
 • 'SORUN KALMADI KENDİMİ İYİ HİSSEDİYORUM'
 • 4 FUTBOLCU TAKIMDAN AYRI ÇALIŞTI
 • Hedef 3 Puan
 • 'SORUN KALMADI KENDİMİ İYİ HİSSEDİYORUM'
 • 4 FUTBOLCU TAKIMDAN AYRI ÇALIŞTI
 • Hedef 3 Puan

“BEDR’İN ARSLANLARI” KİM?..

Ali Kayıkçı

DEREBAHÇELİ/ALİ KAYIKÇI

  “BEDR'İN ARSLANLARI” KİM?..
• “Ne büyüksün ki kanın kurtarıyor tevhîdi…
Bedr'in arslanları ancak bu kadar şanlı idi.”
  M. Âkif Ersoy (Âsım, s. 355)


 S
aygıdeğer Okuyucularımız!..
“Düz lise/Anadolu Lisesi” denilen okullardan yetişen gençler ile “İslâm Târihi”ni okumamış, “Eshâb-ı Kirâm”ın üstünlük ve fâzîletlerini lâyıkıyla kavrayamamış kişileri bir derece anlarım da, eli kalem tutan araştırmacı yazarlar ile “İmam-Hatip” kökenli kimselerin böylesi yanlış ifâdeleri nasıl kullandıklarını bir türlü anlayamam…
 İstiklâl Marşı Şâirimiz Mehmet Âkif'in “Çanakkale Şehîd”lerine ithâfen yazdığı şiirdeki yukarıya aldığımız mısraları; İbn-i Teymiyye ve M. Abduh gibi “Dinde reformcu ve Masonik kimseler”in tesirinde kalınarak söylenmiş lâflardan olduğu gibi tam bir ehl-i sünnet îtîkadına mugayir bir sözdür (Fazla bilgi için bkz: Tam İlmihâl Seâdet-i Ebediyye-Hüseyin Hilmi Işık; Hakîkat Kitâbevi Yy. İst. Kasım 2012, s. 1140) ve elbette ki mânevî sorumluluğu gerektirir…
 “Bedir Ashâbı” kimdir?: “Bedir gazâsına katılan sahâbe-i kirâm hakkında kullanılan bir tâbirdir. Bedir Savaşı'na iştirak eden mücâhidlerin Allah, Resûl-i Ekrem ve bütün mü'minlerin nazarında müstesna ve mümtaz yeri vardır. Hz. Ömer, Beytü'l-mal'den en büyük tahsisatı onlara ayırmıştır. Bedir ashâbından olmak Müslümanlarca büyük bir şeref kabul edilmiştir. Bedir ashâbının sayısı 313'dür.
“Eshâb-ı Bedr, Medine'den ayrıldıkları gün oruçlu idiler. Sevgili Peygamberimiz onların İslâmiyeti yaymak uğrandaki gayretlerini görüp şöyle duâ ettiler: “Allah'ım! Onlar yayadırlar. Sen onlara binit ver! Allah'ım onlar açık ve çıplaktırlar. Sen onları giydir. Allah'ım onlar açtırlar, onları doyur. Fakirdirler fadl-ı kereminle (ihsan ve ikrâmınla) onları zengin eyle!”
Bedir Savaşı: (17 Ramazân H. 2/13-14 Mart 624) Hicret'in ikinci yılında Resûl-i Ekrem, Ebû Sufyan'ın büyük bir Kureyş kervanıyla Suriye'den dönmekte olduğunu haber alınca ashâbına hemen hazırlanmalarını emretti. Ebû Sufyan da Müslümanların bu hazırlığını haber alınca Mekke'ye haber gönderip yardım istedi. Hz. Peygamber 313 kişiyle yola çıktı. Öte yandan 1000 kişilik bir kuvvetle hareket eden müşrikler de kervanın kurutulduğunu anlayınca geri dönmek istediler. Fakat Ebû Cehil, savaşmadan dönmek istemedi. 17 Ramazan tarihinde (13-14 Mart) iki ordu karşı karşıya geldi. Müslümanlar kendilerinden kat kat fazla olan düşman ordusu karşısında kahramanca çarpışıyordu. Nihayet Afra Hatûn'un oğulları Hz. Peygamber'in; 'Bu ümmetin Firavn'ı' dediği Ebû Cehil'i öldürmüşler ve savaş Müslümanların kesin zaferiyle sonuçlanmıştır. Bedir Savaşı'nda müşriklerin ileri gelenlerinden 70 kişi öldürülmüş 70 kişi de esir alınmıştı. Müslümanlar da 14 şehîd vermişlerdi. Bu savaş, İslâm tarihinde bir dönüm noktası teşkil eder. Müslümanlar müteakip dönemde kazandıkları zafer ve fetihleri hep Bedir Savaşı'na borçludurlar.” (Tercüman Gazetesi Ansiklopedik İslâm Lûgatı, s. 108, 125)
Ya “Sahâbeler” kimlerdir?.. “Peygamber Efendimizi sallallahü aleyhi ve sellem sağlığında bir ân gören, eğer âmâ ise (gözü görmüyorsa), bir ân konuşan, îmân etmiş büyükük-küçük mü'minlerin bir kaç veya daha fazlasına verilen isim. Hürmet ve saygı için 'Resûlullah'ın kıymetli ve mübârek arkadaşları' mânâsına Sahâbe-i kirâm denir. Ayrıca onların ismi anıldığında; 'Allahü teâlâ onlardan râzı olsun' mânâsına radıyallahü anhüm ecmâin söylenir.
Bütün din büyükleri diyor ki: 'Sahâbe-i kirâm aleyhimürrıdvân peygamberlerden aleyhimüssalevâtü vetteslîmat sonra insanların en efdali, en üstünüdür.'  Resûlullah'ı sallallahü aleyhi ve sellem bir kere gören bir Müslüman, görmeyenlerin hepsinden, hattâ Veysel Karânî'den kat kat daha yüksektir.” (Türkiye Gazetesi, Dînî Terimler Sözlüğü, c. 1, s. 155)
“Muhammed aleyhisselâmın ümmeti (inananlar) başka peygamberlerin ümmetlerinden daha üstündür. Bu ümmetin de üstünü O'na îmân ederek mübârek yüzünü görmekle şereflenen Eshâb-ı kirâmdır. (O'nu gören, O'na tâbi olan ve O'nun uğrunda canlarını-mallarını fedâ edenlerdir). Bu eshâbın da (r. anhüm) en üstünü Hudeybiye'de O'na bîat edip (bağlanıp) O'nun için ölmeye hazır olduklarını bildiren kahramanlardır. Bunların da üstünü Bedr muhârebesinde bulunan Eshâb-ı Bedr'dir.
“Mekke-i mükerreme ehâlisinden olup, Medine-i münevvereye hicret eden Eshâb-ı Kirâmdan ve iyilikte onların izinden gidenlerden, Allahü teâlâ râzıdır. Onlar da, Allahü teâlâdan râzıdırlar. Allahü teâlâ onlara cennetler hazırlamıştır.” (Tevbe Sûresi, 100, Türkiye Gzt. Dînî Terimler Sözlüğü, c. 1, s. 108-109).
“Ağaç altında, sana bîat eden mü'minlerden Allahü teâlâ elbette râzıdır.” (Fetih Sûresi, âyet 18)
“(Semure adlı) Ağaç altında gerçekten bîat edenlerden hiçbiri, Cehenneme girmeyecektir” (Hazret-i Muhammed “s.a.v.”)
   *- * - * - * - * -
Demek ki ne imiş?.. Yaradılmışların en üstünü Hz. Muhammed Mustafa “sallallahü aleyhi ve sellem” efendimiz. O'na tâbi olanların en üstünü Sahabe-i Kirâm Efendilerimiz (r. anhüm ecmain). Onların en üstünü Hudeybiye'de O'na biât eden bin 400 seçilmiş Sahâbi (r.a.e.) ve onların da en üstünü 313 Bedir Gâzisi ve orada şehîd olan Hârise bin Sürâka, Umeyr bin Human, Sa'd bin Hayseme, Avf bin Hâris, Yezîd bin Hâris, Muavvez bin Hâris, Umeyr bin Ebî Vakkas, Saffan bin Beyza, Mihca, Ubeyde bin Hâris, Züşşimaleyn bin Abdi Amr, Akıl bin Bükeyr ve Mübeşyşir bin Abdülmünzir ile Râfi bin Muallâ ki 6'sı Muhâcirlerden ve 8'i de Ensârdan olan Müslümanlardır.
Rabbimiz Kur'ân-ı Kerîm'inde onları “ismen” övüyor, Resûllallah onları “ismen”övüyor; Âkif de Çanakkale Şehîdleri şiirinde, bu savaşa katılan gâzi ve şehîdleri “Bedr'in aslanları”ndan da üstün görüyor…  Bedr'i övenler kim?..  Âkif kim?.. Onların övdüklerinde “hakîkat” var, Âkif'in övdüklerinde ise “edebî bir san'at”, onda da büyük “tahribat”…
Diyoruz ve bu duygu ve düşünceler ile kaleme aldığımız aşağıdaki mısralarımız ile Siz Saygıdeğer Okuyucularımızı selâmlıyoruz.
Kalbî sevgi ve saygılarımızla…
* - * - * - * - * -
Ümmetin üstünü, “Eshâb-ı Kiram”;
Onların üstünü, “Hudeybiye”de;
“Semure” altında, sözlü ihtiram…
 Bin dört yüz Sahâbî, Feth-i şâhide;
 Onlar hakkında var, ilâhî kelâm…

Onların üstünü, “Eshâb-ı Bedir”;
313 hepsi, seçilmişlerdir;
14'ü hem şehîd, hep öncülerdir…
 “Bedr'in arslanları”, övülmüşlerdir;
 Her birine saygı, binlerce selâm…

Tevbe Sûresi'nde, “Muhacir Eshâb”;
Rabbim rızâ ile, kıldı muhatap;
Onların arpası, dağlarca sevâb…
 “Bedr'in arslanları”, ilk kanlı turâb;
 Ebû Cehil için, verildi ilâm…

“Bedr'in arslanları”, şanlıdan şanlı;
Afra Hatûn oğlu, üç delikanlı;
Genç Hârise var ki, boğazı kanlı…       KAYIKÇ'Ali bunlar, Cennet puanlı;        Her birine saygı, binlerce selâm…

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 DENGE GAZETESİ | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0362 420 04 28 | Faks : 0362 431 55 53 | Haber Scripti: CM Bilişim