1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Avukatlığa soyunan istismarcıların peşini bırakmayacağız
Avukatlığa soyunan istismarcıların peşini bırakmayacağız

Avukatlığa soyunan istismarcıların peşini bırakmayacağız

Samsun Barosu, 'Elektrik kayıp kaçak bedeli, banka kredisi dosya masrafları ve kredi kartı aidatını' geri almak isteyen vatandaşları, hukuki yardımda bulunma vaadiyle mağdur edenlere karşı uyardı.

A+A-

Yeni adliye binasındaki makamında basın açıklaması yapan Samsun Barosu Başkanı Av. Kerami Gürbüz, vatandaşlara hukuki yardımda bulunacakları vaadinde bulunan söz konusu kişilerin, bu şekilde ikna ettikleri vatandaşların önemli bir kısmının mağduriyetine sebebiyet verdiklerini söyledi.

Yine, başta trafik kazaları olmak üzere her türlü ölümlü, yaralamalı kazalardan zarar gören hak sahiplerinin, bir kısım fırsatçı ve istismarcı tipler tarafından sigorta şirketlerinden tazminat alacaklarının tahsilinde yardımcı olunacağı vaadiyle vekâletnamelerinin alındığını hatırlatan Gürbüz, şöyle konuştu: “Ancak vekâleten sigorta şirketlerinden tahsil edilen paraların büyük bir kısmına sözü edilen fırsatçı, istismarcı tipler tarafından komisyon adı altında el konulmaktadır. Hak sahiplerine ise hak ettiğinin çok altında bir miktar ödeme yapılmaktadır. Yaşanan kaza nedeniyle ya bir yakınını kaybetmiş olan ya da yaralanan, sakat kalan insanların bir de bu şekilde mağdur edilmeleri, zaten derin ve ağır olan yaralarının daha da artmasına, çok daha büyük sarsıntılar geçirmelerine neden olmaktadır.”

Ayrıca tüm Türkiye'de olduğu gibi Samsun'da da son zamanlarda, her türlü iş takibini yapabildiği iddia ve vaadinde bulunan büroların sayısında artış olduğunu hatırlatan Baro Başkanı Gürbüz, “Hatta bunların bazılarının sivil toplum örgütü kisvesi altında faaliyet gösterdikleri yönünde şikâyetler alınmaktadır. Hatta bu büroların her türlü iş takibi yanında her türlü davaya ilişkin her türlü dilekçeyi yazabildikleri vaadiyle reklam yaptıkları da bir gerçektir. Bu tür bürolar da hizmet vadettikleri vatandaşlara yukarıda özetlemeye çalıştığımız mağduriyetleri yaşatmaktadırlar.” diye konuştu.

Söz konusu mağduriyetlerin kökünden kazınabilmesinin yegane yolunun, mevzuatta yapılacak bazı değişikliklerden geçmekte olduğunu sözlerine ekleyen Kerami Gürbüz, şunları ifade etti: “Samsun Barosu olarak sözünü ettiğimiz istismarcı, fırsatçı tiplerle ve her türlü iş takibi yaptığı iddiası ile avukata ait işleri de yapma cüretine yeltenen bürolara karşı her türlü etkin hukuksal mücadeleyi vereceğiz. Gerek re'sen, gerek bize yapılan başvurular üzerine vatandaşın mağduriyetine sebep olan, ya da avukata ait yetkileri kullanmaya kalkan şahıs ve kurumlar hakkında suç duyurusunda bulunacağız. Yeri geldiğinde bunların takipçisi olacağız. Anamızın ak sütü gibi helal olan çoluk çocuğumuzun nafakasını, yetkisiz, yetersiz, asalak şahıs ve kurumlara asla yedirtmeyeceğiz. Bu konularda vatandaşlarımızı bilinçlendirmeye yönelik her türlü olanağı değerlendireceğiz.” CİHAN

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.