1. YAZARLAR

  2. Mehmet Ali Coşkuner

  3. ATAKUM BELEDİYESİ'NDE NELER OLUYOR?
Mehmet Ali Coşkuner

Mehmet Ali Coşkuner

ATAKUM BELEDİYESİ'NDE NELER OLUYOR?

A+A-

Atakum Belediyesi'nde ben neler olduğunu çok iyi biliyorum. Neler olacağını da bilmek için bilge olmaya gerek yok. 

Eğer önlem alınmazsa neler oluyorsa aynı şekilde olmaya da devam edecek.
Bilgisizler yetkili, yetkililer bilgisiz olursa bu işler hep böyle olur. Bir de içinde beslediğin sivri dilli nezaketten yoksun sinsiler varsa işler hep karışır. İşleri karıştıranları korur, sana uyarı yapanları dikkate almazsan da bu sinsiler sana zarar verir. Tıpkı seçim çalışmalarında yaptıkları gibi. Orada başarılı olamadılar, ama burada 5 yıl var, anlaşılıyor ki başarılı olana kadar etrafta doğru adam bırakmayana kadar devam edecekler.
 
Ses kaydı yapmalar, tavşana kaç tazıya tut demeler, muhalefete bilgi vermeler, iktidarı bölmeler, yalakalıklar, kurnazlıklar, çakallıklar var. Kısacası Atakum Belediyesi'nde dedikoducular var. Konumuz bu olunca dedikodu ile ilgili bir hikaye var. Sivri dilli ve nezaketten yoksun bir adam bir dedikodu yaymakla suçlanıyordu. Köyün bilgesinin huzuruna getirilen adam “Söylediklerim bir şakaydı, sadece şaka” diyerek itiraz etti.“ Sözlerim başkaları tarafından yanlış anlaşıldı, ben suçlu değilim” diye bağırdı. 

Ancak dedikoduya maruz kalan mağdur “Temiz adımı kirlettin” diyerek adalet istiyordu. “Bunu düzeltebilirim” dedi suçlanan adam. “Bütün sözlerimi geri alıyorum ve affedildiğimi varsayıyorum.” 

Bilge bu sözler karşısında başını salladı ve “Bu adam yaptığı suçu anlamıyor. Zaman içinde aynısını yine tekrarlayacak” diye düşündü. Bunun üstüne adama şöyle dedi: “Kuş tüyü yastığımı pazar meydanına getir. Yastığı kes ve içindeki tüylerin her yana dağılmasını sağla. Sonra da bana kuş tüylerini her birini geri getir. Düşüncesiz sözlerin, bunu yapmazsan bağışlanmayacak.” 

Adam bu isteği gönülsüzce kabul etti ve yaşlı bilgenin gerçekten delirdiğini düşündü. Gene de onu gülünç duruma düşürmek için yastığı pazar meydanına getirdi. Yastığı kesti ve kuş tüyleri her yanı kapladı. Adam onları yakalamaya, kapmaya uğraştı. Her birini tek tek toplamaya çalıştı. Harcadığı güçten bitkin düşerken bu işin mümkün olmadığını anlayıverdi. Elinde çok az miktarda kuş tüyü ile geri dönerek “Onları toplayamadım, her yere dağıldılar” dedi içini çekip başını öne eğerek ve ekledi: “Tıpkı yaydığım dedikodunun sözlerini geri alamayacağım gibi.

Bu hikayede adam hatasını anlamış, Atakum Belediyesi'ndekilerin anlaması mümkün değil. Çünkü onların yaşam tarzı olmuş. Her yerde vardır bu tipler, fakat bunlar çok daha farklı. Seçim sürecinde ben kendim şahit olduğum için çok iyi biliyorum. Allah başkana ve yönetime kolaylıklar versin. 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
36 Yorum