• BIST 96.121
 • Altın 242,203
 • Dolar 6,2046
 • Euro 7,2854
 • Samsun 19 °C
 • Ankara 11 °C
 • İstanbul 22 °C
 • Samsun'da Bir İlk
 • Samsun Haberler.Tv
 • ALO HABER: 0541 950 50 00
 • Samsun'da Bir İlk
 • Samsun Haberler.Tv
 • ALO HABER: 0541 950 50 00

Ashab-ı Kehf Diyarı

Prof Dr.Osman Köse

Ashab-ı Kehf Diyarı

 

Sütçü İmam Üniversitesi Tarih Bölümü’nde bir Doktora tez jürisi için değerli meslektaşım Prof. Dr. Orhan Doğan’ın daveti ile hafta sonu Kahramanmaraş’taydım. Son yıllarda ülkemizin diğer şehirleri gibi dikkati çeken şekilde modernleşen, gelişen ve kentsel dönüşüm örneği sergileyen Maraş’taki izlenimleri sizlerle paylaşmak istiyorum.

 

***

 

Kahramanmaraş, çok eski tarihlere dayanan bir yerleşime sahip ve bir çok medeniyete ev sahipliği yapan kadim bir şehirdir. Evliya Çelebi’nin ifadesi ile “ekseriya halkı Türkmen”dir.

Osmanlı devleti döneminde “Hac ve ticaret yolu” üzerinde bulunması sebebiyle stratejik bir öneme sahiptir. Milli Mücadele döneminde Fransız işgaline karşı gelişin ve direnişin sembolü “Sütçü İmam”’ın ismi sembolik olarak ve manevi bir atmosfer içinde şehre hâkimdir.

Adı, şehrin gün geçtikçe gelişen üniversitesine verilen “Sütçü İmam”’ın Fransızlara sıktığı ilk kurşunun olduğu mahal anıtlaştırılmış ve mezarı da ziyaret yeri haline getirilmiştir.

Kahramanmaraş baştan aşağı “tarih” doludur. Şehrin modernleşen siluetini, yükselen devasa binaları, iş merkezlerini ve modernleşen şehri uzaktan görünce bu ülkenin bir bireyi olarak gurur ve heyecan duymamak mümkün değildir.

 

***

 

Ashab-ı Kehf Mağarası, Kahramanmaraş’a gidildiğinde mutlaka görülmesi gerekli yerler arasındadır.  Burası şehir merkezine yaklaşık 170 km ve Afşin’e ise beş km uzaklıkta bir yerdedir.

Ashab-ı Kehf veya yedi uyurlar hikayesi ve inancı hem Hristiyanlık ve hem de İslam dininde mevcuttur.İslam inancına göre Roma İmparatorunun zulmünden kaçan yedi inançlı kişi bir mağaraya sığınmışlardır.

Uzun yolculuktan sonra “Yemliha”, “Mekselina”, “Mislina”, “Mernuş”, “Debernuş”, “Şazenuş” ve “Kefeştetayyuş” adlı yedi kişi ile “Kıtmir” adlı köpekleri uykuya dalarlar ve bu saatten sonra zaman mefhumu onlar için durur. Uykuda 300-500 sene arası kadar bir zaman kaldıktan sonra uyanırlar ve içlerinden birisi şehre indiğinde gerçeği anlar.

Ashab-ı Kehf olabileceği ihtimalli dünyada çok sayıda yer vardır. Türkiye’de de “Efes” ve “Tarsus”,Ashab-ı Kehf olayının geçtiği yerler olarak bilinir. Fakat Afşin’de bulunan mağaranın Kur’an-ı Kerimde anlatılan şekle daha çok uyduğu görüşü yaygındır.

Mağaranın her gün ziyaretçileri çoktur. Önceden buraya gelenler geceleyip yatarlarken son yıllarda gelen ziyaretçilerin yoğunluğu da dikkate alınarak buna müsaade edilememektedir.Afşin’den mağaraya kadar uzanan beş km yolun atıl ve bakıma muhtaç olması, Türkiye’nin gelişen ve değişen yüzü ile uyuşmamaktadır.

Maraş’ta Ashab-ı Kehf’de ismi geçenlerin adları çocuklara verilmektedir. Bu yörede bir de sahabeden “Ukkaşe” hazretlerine istinaden “Ökkeş” adı da yaygındır.

 

***

Ceyhan nehrinin çıktığı yer olan “Elbistan”’da “Pınar”, muhteşem bir görüntüye sahiptir. Buradan çıkan nehir gittikçe büyüyerek epey uzun mesafeyi kat etmektedir. Elbistan’a yolu düşenlerin, bir nehrin yerden nasıl kaynayarak geldiğini görmeleri için, “Pınar”’a uğramalarını tavsiye ederiz.

***

 

 

Son akşam da Kahramanmaraş “Cihannuma” Temsilciliğince organize edilen bir sohbet toplantısına konuşmacı olarak katıldım. Kıymetli dost ve Cihannuma Kahramanmaraş Temsilcisi Yrd. Doç. Dr. İsmail Altınöz’ün daveti ile katıldığım bu toplantıda “Eşkıyalık, Terör ve PKK” konulu bir sohbet toplantımız oldu. Maraş’ın genç ve dinamik beyinlerinin de katkıları ile Türkiye’nin son yıllarda geçirdiği süreci etraflıca konuştuk.

***

 

Kahramanmaraş’ta yeşeren bir çok ürünün markalaşarak dünyaya açıldığını biliyoruz. Bu anlamda Maraş’taneşv ü nema bulan ve ülkemizin gurur vesilelerinden birisi olan“MADO” bu şehirde doğarak dünyaya açılmıştır. MADO, markalaşarak Türkiye sınırlarını aşarak 19 ülkede “Türk markası” olarak hizmet vermektedir.

Şehrin Merkezinde MADO’nun ilk nüvesi olan “Yaşar Pastanesi”, şehre gelenlerin mutlaka uğradığı bir yerdir. Yaşar pastanesine gece 12 civarında geldiğimizde MADO’nun sahiplerinden “Mehmet Kanbur”’u dondurmanın başında çalışır halde bulduk.

Başarının sırrını da onun gecenin ilerleyen saatinde işçilerle beraber çalışmasından anladık. Bir başarı hikayesini de ayaküstü kendisinden dinledik. Bu tarafa yolu düşenlerden Ulucami’nin yakınında olan Yaşar Pastanesi’ne “külekte dondurma” için uğraması tavsiye olunur.

 

***

Kahramanmaraş ile ilgili elbette anlatacak çok şeyler var. Bu yörede görüştüğümüz tüm dostlara teşekkürler.

 

Prof. Dr. Osman KÖSE

Polis Akademisi / Ankara

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 DENGE GAZETESİ | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0362 420 04 28 | Faks : 0362 431 55 53 | Haber Scripti: CM Bilişim