1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Arkadaşınla her şeyi paylaş,ama diyetini asla…
Arkadaşınla her şeyi paylaş,ama diyetini asla…

Arkadaşınla her şeyi paylaş,ama diyetini asla…

Arkadaşınızın başarılı olduğu diyet listesini uyguladınız ama arkadaşınız kadar kilo veremediniz mi?

A+A-

Türkiye’nin en güvenilir sağlıklı yaşam sitesi Diyetkolik.com’un deneyimli diyetisyenleri arkadaşınızın diyetinin sizin bünyenize uygun olmayabileceğini hatırlatıyor. Sağlıklı olmak için arkadaşınıza değil, işin uzmanlarına kulak verin.

 

“Su içsem yarıyor” diyen arkadaşınız mucizevi bir diyetle bütün kilolarından mı kurtuldu? En iyi bildiğim diyet arkadaşımın diyetidir diyerek arkadaşınızın bünyesine uygun olan diyeti uygulamayın çünkü o diyet sizin sağlıklı beslenmeniz için gereken besinleri içermiyor olabilir. Türkiye’nin ilk online diyet ve egzersiz platformu olan Diyetkolik.com’un deneyimli diyetisyenleri, arkadaşınızın sağlıklı olmasını sağlayan beslenme programının sizin için uygun olmayabileceğini hatırlatıyor.

Diyetin kişiye özel olduğunu söyleyen Diyetkolik.com diyetisyeni Eda Özçoban, gerek fiziksel özellikler, gerekse günlük yaşamdaki alışkanlıklar ile herkesin birbirinden farklılaştığını ve bu doğrultuda herkesin vücut işleyişi ve ihtiyaçlarının kendine has olduğunu söylüyor. Bir başka deyişle, arkadaşınızın diyeti sizin ihtiyaçlarınız ile uyuşmayabilir. Bu nedenle kendi bünyenize uygun, size özel hazırlanmış bir diyet listesi uygulamanız sizin için en sağlıklısı olacaktır.

Diyet listesi neden kişiye özel olmalıdır?

Size özel bir sağlıklı yaşam programı öneren ve diyetiniz boyunca en yakın arkadaşınız gibi size destek olan Diyetkolik.com, beslenme ve egzersiz programının neden size özel olması gerektiğini açıklıyor.

 

Herkesin günlük enerji ihtiyacı farklıdır
60 kilo ağırlığında bir kişiyle 90 kilo birinin aynı miktarlarda yemesi doğru olmaz. Kişinin kilo hedefine ulaşabilmesi için günlük enerji ihtiyacına göre tüketim yapması gerekir. Bunun için gerekli olan kalorinin hesaplanması da kişinin yaşına, bazal metabolizma hızına, kilosuna, boyuna, fiziksel aktivitesine göre yapılır.

 

Alışkanlıklar beslenme programını etkiler
Arkadaşınızla aynı kiloda, aynı boyda, aynı yaşta ve aynı ofiste olsanız bile; beslenme düzeniniz, sabah kalkış ve akşam yatış saatleriniz farklılık gösterecektir. Bu faktörler de diyet listesi oluşturulurken göz önüne alınan kriterlerdir. Saydığımız benzerliklere ek olarak bir de arkadaşınızla aynı evde yaşıyor olsanız ve kalkış ile yatış saatleriniz bile aynı olsa bile; bu noktada da sevdiğiniz, tercih ettiğiniz, tüketebildiğiniz ve tüketemediğiniz besinler değişkenlik gösterecektir.

 

Diyetiniz sağlık sorunlarınıza uygun olmalı
Diyabeti ya da hipertansiyonu olan biri ile olmayan bir kişinin aynı diyet planını uygulaması yanlış olur. Söz konusu sağlık sorunlarına göre diyet listesindeki yağ, karbonhidrat, protein oranları da değişkenlik gösterebilir. Kişilerin rahatsızlıklarına göre dikkatli tüketmesi, hatta tüketmemesi gereken besinler vardır.

 

Diyet bir yaşam biçimidir
Diyet, yazılı olarak verilen bir diyet listesi dışında, birey ile diyetisyen arasında birebir yapılan sözlü bir bilgi alışverişini de içerir. Diyetisyenler, baskı altında hissetmemeleri ve daha rahat olabilmeleri için danışanlarının sadece bir kâğıda bağlı kalmamalarını, alışkanlıklarını değiştirebilecek ve gün içindeki tüketimlerini dengeleyebilecek kadar bilgiye sahip olmalarını isterler.

 

Diyetkolik.com, boy, ağırlık, yaş, cinsiyet, bazal metabolizma hızı, fiziksel aktivite durumu, ekonomik durum, sağlık problemleri, danışan-diyetisyen ilişkisi gibi kişisel faktörlerin tümünün bir bireyin diyet sürecini etkilediğinin altını çiziyor. O nedenle arkadaşınızı zayıflatsa bile, sizin bünyenize uygun olmayan bir liste uygulamayın. Hedefinize sağlıklı bir şekilde ulaşmak istiyorsanız, kendinize özel bir diyet listesi edinmelisiniz. Diyetkolik.com’un metabolizmanıza ve yaşam standartlarınıza göre sunduğu diyet ve egzersiz programlarıyla sağlıklı olmanız artık çok kolay.

 

Diyetkolik.com hakkında:

Türkiye’nin ilk online diyet ve egzersiz platformu Diyetkolik.com, sağlıklı ve formda bir yaşamı tercih eden kişileri, deneyimli diyetisyenler ve egzersiz uzmanları ile buluşturuyor. Türkiye’nin en etkin ve güvenilir sağlıklı yaşam sitesi, 2010 yılında kurulduğundan bu yana 600 bini aşkın üye sayısına ulaştı. Kilo vermek, kilo almak, sağlıklı beslenmek isteyen, 18 yaşından büyük herkese açık olan Diyetkolik.com, üyelerine diyet koçluğu hizmetini sunarak, diyetin her safhasında onlara destek oluyor. Diyete farklı bir bakış açısı getirerek bu konuda yön verici bir rol oynamayı hedefleyen Diyetkolik.com, geniş ekibinde yer alan tecrübeli diyetisyen, psikolog ve egzersiz uzmanlarıyla, üyelerinin sorularını 24 saat içinde cevaplayarak destek veriyor. Diyetkolik.com, altyapısı sayesinde alternatifli diyet planları sunarak farklı menülerle diyetin sürdürebilir olmasını ve kişinin diyet listesinin devamlı güncellenmesini sağlıyor. Forum gibi özelliklerle kullanıcıları için interaktif bir ortam sağlayan Diyetkolik.com, diyet sürecini takip edip raporlar sunarak kişinin motivasyonunu sürdürmesine yardımcı oluyor.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.