• BIST 115.147
 • Altın 163,118
 • Dolar 3,8058
 • Euro 4,6547
 • Samsun 13 °C
 • Ankara 2 °C
 • İstanbul 7 °C
 • Kongre yine ertelendi
 • Vali Kaymak Futbol Şehitlerini rahmetle andı
 • Başkan Tok’tan ‘20 Ocak Mesajı’
 • Kongre yine ertelendi
 • Vali Kaymak Futbol Şehitlerini rahmetle andı
 • Başkan Tok’tan ‘20 Ocak Mesajı’

“ARKADAN VURULDUK!..” DİYEN “PUTİN”E…

Ali Kayıkçı

*    “Sakın hâinlerin savunucusu olma!..” (Kur’ân-ı Kerîm; Nisâ Sûresi, âyet 105’den) 
*  “Ey Îmân edenler! Öldürülenler hakkında size kısâs farz kılındı. Hür hüre, köle köleye, kadın kadına karşılık olarak kısâs edilir. Fakat ölenin kardeşi (velîsi) tarafından katil, bağışlanmışsa o zaman örfe uymak ve güzellikle diyet ödemek gerektir. Bu Rabbiniz tarafından bir hafifletme, rahmettir. Artık bundan sonra da tecavüze yeltenenlere acıklı bir azâb vardır. Ey akıl sahipleri! Kısâsta sizin için hayat vardır.” (Kur’ân-ı Kerîm; Bakara Sûresi, âyet 178-179)
*    “Bu Moskof, öyle bir mel’undur ki, (…) bir türlü Devlet-i Âl-i Osman’a rahat vermeyip maazallah belki Kırım’ı istilâ eder.” (Evliyâ Çelebi Seyahatnamesi, C. 7, s. 534)
*    “1919 yılında, teslim oldukları takdirde hiçbir zarar vermemeği vaad ederek, Kiev’de on bin Çar subayını eşleri ile birlikte teslim olmağa ikna etmiştim. Sözüme inanarak teslim oldular. On bin subayın hepsini erkek çocuklarıyla birlikte idâm ettirdim. Karıları ile kızlarını ise, Rus ordusu tarafından kullanılmak üzere, umumhanelere gönderdim.” (Sovyet Rusya Cumhurbaşkanı-K. Vocoshilov; Türkiye Gazetesi, 30.7.1981, s. 2)
*    “Sovyetler Birliği’nde Müslümanlık denen bir şey yoktur. Sadece bugün-yarın ortadan kaldırılması şart olan İslâm kalıntıları vardır.” (Büyük Sovyet Ansiklopedisi, 2. Baskı)
*    “1921 yılında Rusya, Kuzey Kafkasya’yı 6 muhtar eyalete taksim ederek her birinin başına zulüm ve tedhişlere âlet olabilecek şuursuz bir yerli komünisti oturttu. Her şeyden önce millî mukavemetin kuvvet kaynağı olan dinî heyecanı söndürmek için harekete geçildi. Birçok din adamları işkenceler altında öldürüldüler. Mazi ile bütün bağları koparmak için yüzyıllardan beri kullanılan İslâm (Arap) Alfebesi kaldırılarak yerine Lâtin asıllı bir alfabe konuldu. Hem de her kabile için ayrı bir alfabe… Ayrıca bir ‘Millî Dil’ ilân edildi. Maksat, millî birlik ve anlaşmayı imkânsızlaştırarak Kafkas ahalisini köle yapmaktı.” (Kadir Mısıroğlu-Moskof Mezâlimi; C. 2, s. 488)
*    “Boğazlar bize çok lâzım. Siyasî, ticarî ve Rusya’nın genişlemesi bakımından ve gemilerimizin Dünya sularına hâkim olması için Boğazlar bize çok şeyler kazandıracaktır. Hattâ ben Boğazları ele geçirdikten sonra Konstantinopol’un Büyük Deresinde (…) görünüp, karargâhımı orada kuracağım.” (Lenin-Moskof Mezalimi, C. 1, s. 299)
*    “Boğaza/Derdim çıktı boğaza/Moskof gözün oyaram/Yan bakarsan Boğaz’a!..” (Hoyrat) 
*    “Moskova, düşürülen jeti için ‘özür ve tazminatı’ gündeme getirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Birisinin özür dilemesi gerekiyorsa, bu biz değiliz. Hava sahamızı ihlâl edenler özür dilemeli. Pilotlarımız ve silâhlı kuvvetlerimiz sadece, angajman kurallarının ihlâl edilmesine karşılık görevlerini yerine getirdi. Aynı ihlâl, bugün yapılsa yine aynı cevap verilir’. ‘Suriye’ye yönelik müdahalenin amacı DAİŞ’i bitirmek değil, bu müdahale ile bahane ile bölgede söz sahibi olmaktır.’ dedi.” (Basın)
*    “MHP Lideri Devlet Bahçeli, Moskova ile yaşanan krizde Hükümet’e destek verdi. Rusya’nın 3 Ekim’den itibaren Türk Hava Sahası’na tecavüz ettiğini belirten Bahçeli, ‘Pilotların gereğini yaptığı anlaşılmakta. Putin’in, (Bu bir arkadan bıçaklamadır) sözleri suç ve cinayetleri örtbas etmeye tevessül eden fos bir sızlanma’ dedi.” (Türkiye Gazetesi-27.11.2015, s. 1)
*   “Dünyayı Aldatmaya Çalışıyor. Putin’in Çifte Yalanı: 1- ‘Daeş’i vuruyoruz’ dediği yerde sadece Türkmenler var.  2- ‘Daeş petrolünü alan Esad, pazarlayan ise Ruslar.’ Jetini düşürdüğümüz Moskova’nın tek derdi Türkiye’yi karalamak. Putin sürekli olarak ‘Daeş, petrolü Türkiye’ye satıyor’ diyor. Oysa uluslararası raporlar, Esad’ı ve kendisini işaret ediyor. Kaçak petrolü pazarlayan Suriye ve Rusya’ya ait 5 şirket kara listeye alındı. Para transferini yapan bankalar da Rusya’ya ait. Putin, operasyonlara gerekçe olarak da ‘Daeş varlığını’ öne sürdü. Bu da yalan. Çünkü Bayırbucak’ta asırlardır sadece Türkmenler var.” (Türkiye Gazetesi-27.11.2015, s. 1)  
*    “Rusya Duma Meclisi Milletvekillerinden Sergey Gavrilov, Türk hava sahasını ihlâl eden Rus uçağının düşürülmesinin ardından Türkiye’den dostça bir adım beklediklerini ifade ederek, Ayasofya’nın Ortodoks Kilisesine teslim edilmesini istedi.” (Basın)
*     “Ayasofya’yı ne dış güçler istedi de vermedik!.. Kadınları 50 dolar ister, devlet başkanları uçak parası ister, delisi Ayasofya’yı ister, ne aç millet çıktı bunlar yahu…” (Halime Gürbüz-Türkiye Gazetesi; 28.11. 2015, s. 9) 
*    Ve bir fantezi: Türk ve Rus uçaklarının telsiz konuşması:
-  Türk Pilot: Lütfen rotanızı güneye doğru çevirin!..
-  Rus Pilot: Biz sınıra paralel uçuyoruz…
-  Türk Pilot: Ankara merkez, bunlar paralelmiş ne yapayım?..
-  Ankara: İndirin gitsin!..  

Saygıdeğer Okuyucularımız!..
 Bilindiği üzere; son haftaların en önemli hadiseleri arasında “Türk jetleri tarafından düşürülen Rus uçağı” gelmekte ve bununla ilgili olarak da gerek siyasî çevrelerde ve gerekse vatandaşlar arasındaki konuşmalarda/görüşmelerde hep bu mevzu dile getirilmektedir…
Biz de arşivimizde bulunan bilgi ve belgelerden şöylece bir “serlevha” hazırlayıp bunu da aşağıdaki mısralarımız ile takviye ettikten sonra Siz Saygıdeğer Okuyucularımıza sunalım istedik…
Kalbî sevgi ve saygılarımızla…
    = = = * = = =
“Arkadan vurulduk”, diyen “Putin”e:
“Arka bahçemizde, ne işin vardı?..”
“Daeş” lâfın taktın, sanki “rutin”e…
“Tartus Limanı”nı, kim alıp sardı?
4 asır öncesi, girdin “Hotin”e…

“Hotin”den “Tartus”a, uzanan kolsun;
Kim “mazlûm”a vurur, ebed kahrolsun; 
“Afganistan”ımda, yaptığın bulsun!..
“Arkadan vurulduk”, diyen “Putin”e; 
Döktüğün kanlara, “hesap” sorulsun!..

“Timsah” olup açtın, koca ağzını; 
“Kırım”ı yutarken, boğdun gıkını;
“Çek-Macar-Berlin’in, dünkü kaçkını…
“Arkadan vurulduk”, diyen “Putin”e;
Sataşma “Türkmen”e, yersin zıpkını…

Şu “Zâlim Esad”a, bu desten niçin?
“Acem”le bu “dostluk”, bu nasıl seçim?
“Tayyip Erdoğan”la, yapmazsın geçim?..
“Arkadan vurulduk”, diyen “Putin”e;
“Yakın Doğu” nerde, nerde Çin-Maçin?..

“Orta Doğu İslâm”, “Müslim vatanı”;
Bu vatanda “Türk”ü, iyice “tanı”;
“Esad” koltuk için, “ülke satan”ı!..
“Arkadan vurulduk”, diyen “Putin”e;
“Moskof-Büyük Ayı”, asıl unvanı…

Tam “10 uyarı” var, neden hep sustun?
“Moskof”sun biliriz, yine kin kustun;
“Suriye’den hisse”, maksadın-kastın…
“Arkadan vurulduk”, diyen “Putin”e;
“Baskın”a giderken, gör “faka” bastın…

“Kıbrıs’a S-300”, “Esad’a 400”;
“Rûm”un arkasından, sırıtan o yüz;
“Tehcir yalanı”nda, daim görürüz…
“Arkadan vurulduk”, diyen “Putin”e;
“Yardım Konvoyu”na, neden “taarruz?..”

“Türkmenler”e bomba, “şoför”e füze; 
“Adamlık” bu mudur, bakarsın yüze;
“Büyük Ayı” bilirdik, döndün “Öküz”e…
“Arkadan vurulduk”, diyen “Putin”e;
“Esad” çifte koştu, Sen vurdun düze…

KAYIKÇ’Ali der ki, “Kafkas”ı yuttun;
“Duda”lar yaşıyor, çabuk unuttun;
“BM Vetosu”yla, “hukuk” kuruttun…
“Arkadan vurulduk”, diyen “Putin”e;
Günlerdir “Türkmen”e, “bombalar” attın…

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 DENGE GAZETESİ | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0362 420 04 28 | Faks : 0362 431 55 53 | Haber Scripti: CM Bilişim