• BIST 109.330
 • Altın 155,771
 • Dolar 3,8638
 • Euro 4,5501
 • Samsun 18 °C
 • Ankara 8 °C
 • İstanbul 8 °C
 • ZEREN: "Yarın kazanan taraf biz olacağız"
 • GİRESUN’A BİLENİYORLAR
 • SAMARAS'IN KEYFİ YERİNDE
 • ZEREN: "Yarın kazanan taraf biz olacağız"
 • GİRESUN’A BİLENİYORLAR
 • SAMARAS'IN KEYFİ YERİNDE

“AİHM”YE “KAZ” OLDUK

Ali Kayıkçı

Saygıdeğer Okuyucularımız!..
 Bilindiği üzere Avrupa Birliği (AB)'ne girebilmek sevdâsı uğruna üye olduğumuz kuruluşlardan birisi de Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) adı verilen teşkilâttır.
 Ülkemiz, “iç hukuk”umuzdaki yargılamanın tamamlanmasından sonra mağdur olduğu inancını taşıyan kişi ve kuruluşlara bu uluslararası mahkemeye müracaat hakkı tanımıştır.
 Bunun tabiî bir neticesi olarak da adı geçen mahkemeye bu zamana kadar 10 bini aşan sayıda kişi ve kuruluş tarafından ülkemiz aleyhine müracaat gerçekleştirilmiştir.
 2010 yılı 15 Aralık tarihi îtibâriyle buraya, 11 bin 100 başvurunun yapıldığını, bunlardan sâdece 37'sinin ülkemiz lehine sonuçlandırıldığını, aleyhimize neticelenen davalar sebebiyle de 86 milyon Türk Lirasına yakın bir meblâğ ile cezalandırıldığımızı yetkililer açıklayınca, buna oldukça üzülmüş ve bir makâle kaleme almıştık. Daha sonra bunu bir diğer yazımız takip etti…
 Derken, tarih 11 Ocak 2012'ye geldi ve aleyhimize bir başka dava daha sonuçlandığı haberi gazetelere yansıdı:
 “Türkiye 13 Rum Vatandaşına 20 Milyon Euro Ödeyecek.
 “AİHM, Türkiye'nin Kıbrıslı 13 Rum vatandaşına yaklaşık 20 milyon 830 bin Euro ödemesini kararlaştırdı. Kıbrıslı Rum Lordos ve 12 arkadaşının 1990'da yaptığı ortak başvuruyla ilgili 2010'da AİHM tarafından verilen kararda 'Türkiye'nin,  Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin mal ve mülkiyetin korunması ile aile ve özel hayat hakkıyla ilgili maddeleri ihlal ettiğine' hükmedilmişti.” (Bkz: Türkiye Gzt.: 11.01.2012, s. 12)
 Bunu okuyunca ve önceki yıl yazdıklarımızı da hatırlayınca, ağzımızdan başlıktaki ifadeler döküldü. Öyle bir “kaz” ki, yol yol bitmiyor ve rahmetli Erbakan Hoca'nın gösterdiği istikametten bu Hükûmet de maalesef gitmiyor, gidemiyor… 
 * - * - * - * - * -
   15 Aralık 2010 günlü gazete sayfalarına düşen bir haberde, “AİHM, Hadep davasında Türkiye'yi haksız buldu. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) 2003 yılında kapatılan HADEP'in Ankara'ya karşı açtığı davayla ilgili kararı dün açıkladı. PKK'ya yardım ve yataklık ettiği gerekçesiyle 13 Mart 2003'te yasaklanan ve 46 üyesi siyasi yasak kapsamına alınan HADEP davasında, Türkiye haksız bulundu. AİHM, Türkiye'yi haksız bulmasının gerekçesi olarak Türkiye'nin PKK ile HADEP arasındaki ilişkiyi yeterince kanıtlayamamış olduğu gerekçesini gösterdi. AİHM, davada Türkiye'yi haksız bularak, 24 bin euro tazminat ödemeye mahkûm etti.” (Türkiye Gzt, 15.12.2010, s. 12) denilmekte idi.
 16.06.2010 tarihinde, “Ver Vatandaş; Ver, Ver, Ver!..” başlığı altında kaleme aldığımız bir köşe yazımızda belirttiğimiz gibi, bir önceki yılda aleyhimize çıkan kararlar da hep bizleri üzmüş ve mahkemenin ikide bir “yeterli delil” sunulmadığı gerekçesiyle ülkemizi “hukuk yoluyla sömürmesi” hususuna dikkatlerinizi çekmiştik.
 (AA)'nın verdiği ve adı geçen mahkemenin 2010 yılıyla ilgili toplu değerlendirmesinin yapıldığı haberde de Türkiye aleyhine 278 davada, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin en az bir maddesinin ihlâl edildiğine hükmedildiği belirtilmektedir.
 Bir önceki makâlemizde ifâde etmiş olduğumuz gibi; Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM)'nde bu zamana kadar görülen davalarda Türkiye'miz için 11 bin 100 müracaat vaki olmuş ve bunlardan sadece 37'sinde ülkemiz suçsuz bulunurken, aldığımız mahkûmiyet kararları sebebiyle de bu kuruluşa 85 milyon 738 bin 816 Türk lirası tutarında tazminat ödemişiz.
Şimdi gel de bir kere daha üzülme bakalım!..
Aynı mahkeme, İspanya'daki benzer bir olayda hükümeti haklı gösterip teröristleri destekleyen partiyi kapatırken, ülkemizde onca yaşanan vahim olaylara, onca belgeye rağmen, çifte standart uygulamak suretiyle Türkiye'yi haksız bulması, üstüne üstlük bir de tazminat ödemeye, ayrıca mahkeme masraflarını da karşılamaya hükmetmesi… “kâfirce bir iş” değil de nedir?.. 
 Benim işsizim “iş” diye, benim aşsızım “aş” diye çırpınırken; mahkemelerimizden çıkan bir kısım dava sonuçları Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne taşınıyor ve burada görülen nihaî dava da binde 995 ülkemiz aleyhine sonuçlanıyor ve “iş” ile “aş”a gitmesi gereken “paracık”lar, bir anda elimizden uçup giderek Avrupalıların midelerinde bayram rüzgârları estiriyor…
 Benim evsiz 1.000 vatandaşımı, 86 bin liralık daire sahibi yapacak paracıklar; Avrupa Birliği hayalî uğruna, şimdilerde AİHM aracılığıyla,  birilerine “vill┠oluyor…
 Bu neden böyle oluyor?..
 Benim hukuk sistemim, benim yargı sistemim; onların ölçüsüyle S.O.S. veriyor da ondan… Benim mahkemelerim, benim hâkim, savcı ve avukatlarım; insan haklarını es geçiyor da ondan…
 Benim Maliyem; senin-benim ümüğümü sıkarak aldığı vergileri, götürüp “elin gâvuru”na hovardaca yedirmeye devam ediyor da ondan…
 Sözün özü: Sen mükellefsin; ver, ver, ver!.. He mi de uyanıktır ya Avrupalı; o da yer, yer, yer…
 Desek, yanlış mı söylemiş oluruz Saygıdeğer Okuyucularımız!..
 Kalbî sevgi ve saygılarımızla…
  * * * 
 11 bin 100 başvuru, 37 biz haklı;
 İşin içinde nice, bityeniği var saklı;
 Kimi dava komedi, PKK'dan kundaklı…
Ver vatandaş; ver, ver, ver!… İMF' ye mendil ser!...
 Topla-getir-çuvalla… AB'miz var; yer, yer, yer…

 Mahkemeyse mahkeme, hâkimse hâkim bizde;
 Hukuksa kaç bin yıllık, adalet temel özde;
 Maddede mi yamukluk, duruşmalar mı sözde?..
Ver vatandaş; ver, ver, ver!… İMF' ye mendil ser!...
 Topla-getir-çuvalla… AB'miz var; yer, yer, yer…

 Bin daire parası, aktı gitti Batıya;
 Millet fukaralıktan, korkar çıkmaz çatıya;
 Şeriat vursa kılıç, derler hükmü katı ya…
Ver vatandaş; ver, ver, ver!… İMF' ye mendil ser!...
Topla-getir-çuvalla… AB'miz var; yer, yer, yer…

 Yüzde yarım haklılık, budur yargımız payı;
 Rabbim Sen koru gayri, aklımız etme zayi;
 Bir “Mecelle” var idi, aydınlatmış dünyâyı…
Ver vatandaş; ver, ver, ver!… İMF' ye mendil ser!...
Topla-getir-çuvalla… AB'miz var; yer, yer, yer…

 KAYIKÇI der hâkimler ve dahi savcı beyler;
 Bu yüzde yarım ile, Türkiye'm acep neyler?..
 Hukuk'a fikir gerek, siyâsete hey-heyler(!) …
Ver vatandaş; ver, ver, ver!… İMF' ye mendil ser!...
Topla-getir-çuvalla… AB'miz var; yer, yer, yer…

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 DENGE GAZETESİ | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0362 420 04 28 | Faks : 0362 431 55 53 | Haber Scripti: CM Bilişim