• BIST 117.216
 • Altın 165,687
 • Dolar 3,9176
 • Euro 4,8144
 • Samsun 26 °C
 • Ankara 19 °C
 • İstanbul 20 °C
 • “Boluspor maçıyla hayata döneceğiz”
 • Vali Kaymak’tan Futbolculara moral ziyareti
 • KAPTAN AHMET BURAK İNANIYOR
 • “Boluspor maçıyla hayata döneceğiz”
 • Vali Kaymak’tan Futbolculara moral ziyareti
 • KAPTAN AHMET BURAK İNANIYOR

Aday Listeleri

Prof Dr.Osman Köse

Aday Listeleri

 

7 Haziran 2015 Pazar günü yapılacak olan genel seçimler için siyasi partilerin hazırladığı aday listeleri nihayet açıklandı. 7 Nisan saat 17.00’yi, başta iktidar partisinden olmak üzere TBMM’de grubu bulunan siyasi partilerden aday adayı olanlar heyecanla ve sabırsızlıkla beklediler. Siyaset yolunda yarışa katılan yaklaşık 10 bin civarındaki aday adayının nihai gayesi TBMM’de boş bekleyen 550 sandalyeden birine oturabilmek. Her aday adayı “ülke ve memlekete hizmet” aşkıyla yola çıksa da, bu yolun doğasında belirsizlikler, kuralsızlıklar, vefasızlıklar, zirvelere tırmanmalar, tepe takla gitmeler gibi siyaset yaşamının dışındaki insanların pek de karşılaşmadıkları atmosfer vardır. Buna rağmen siyaset arenası gizemlidir, çekicidir ve insanları cezbeder. Siyasetin gizemli ve cazibeli dünyasına girenler de kolay kolay buradan kurtulamazlar.

***

            Siyaset ve siyasi partilerde kalarak politik mücadele etme geleneği Batı’da ve Doğu’da farklılıklar arz etmektedir. Parlamenter sistemi örnek aldığımız Batı’da bir kişinin kayd-ı hayat şartıyla siyaset yaptığını görmek pek mümkün değildir. Siyasi yaşamında başarısızlık olanların ilk fırsatta bu sahayı terk ederek özel yaşama geçtikleri görülmektedir. Aile yaşamını asgari düzeye indirgeyerek tüm ömrünü politik hayata sarf eden insan bulmak pek zordur.

            Doğu toplumlarına bakıldığında Batı’ya göre siyasi gelenekte radikal farklılıklar vardır. Batı’da siyaset ilkeler ve fikirler etrafında şekillenirken Doğu’da ilkeler ve fikirlerden ziyade kişiler etrafında oluşan bir siyasetin olduğu görülür. Ölünceye kadar parti lideri olarak kalmak ancak Doğu toplumlarındadır. Çok uzaklara gitmeden kendi ülkemizin yakın tarihinden buna örnekler vermek mümkündür. Bülent ECEVİT, Necmettin ERBAKAN ve Alparslan TÜRKEŞ parti liderleri olarak pir-i fani yaşlarda hayata veda ettiler. Ülkemizden daha doğulara gidildiğinde durum bizden farksızdır.

            Siyasetin cazibesi olsa gerek, hayatının bir evresinde siyasete atılanlar bir daha buradan koparak normal yaşama dönememektedir. Günümüzde partilere bakıldığında 30 – 40 yıldır hala mecliste olanlar vardır. Bir dönem meclise giren, daha sonraki dönem aday gösterilmese dahi hummalı bir hastalığa tutulmuşçasına hayatını tekrar meclise girmek için harcamaktadır. Işığın etrafında dönen kelebekler gibi etrafımızda hayatını bu uğura sarf eden insanlar görmek olağandır.

             TBMM’de bir dönem veya iki dönem milletvekilliği yaptıktan sonra kendi işine geri dönen insanlara rastlamak zordur. Bu nedenle bir dönem milletvekilliği veya bakanlık yapan insanların tekrar siyasi arenaya girerken aynaya bakmaları, halka neler verdiğini veya verebileceklerini hesap etmeleri gerekir.

            Ak Parti’nin “üç dönem” kuralını bu açıdan çok önemsemekteyim. Tavizsiz bu kuralı uygulayan Ak Parti’de bu adım partiyi daha dinamik ve zinde hale getirecektir. Şayet bu kural olmasaydı üç dönemdir koltuklarını muhafaza eden zevatı yerlerinden oynatmak, Viyana’yı fethetmekten daha zor olacaktı. Bu geleneğin diğer partilere de uzaması ve hatta milletvekilliğinin en fazla iki dönemle sınırlanması temennimizdir.

 

***

            7 Haziran seçimleri için Samsun’da da adaylar artık belirlendi. Partiler 9 milletvekilliğinden güçleri oranında pay almaya gayret edecekler. Mevcut haliyle Ak Parti’nin 6, CHP’nin 2 ve MHP’nin 1 milletvekili bulunmaktadır. 7 Haziran seçimlerinde bu dağılımın aynı kalacağı görüşündeyim. Bu nedenle seçilebilecek durumda olan adaylar ile ilgili görüşlerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.

            Samsun’da Ak Parti gücünü aynen korumaktadır. Partinin gücü, Recep Tayyip ERDOĞAN’a insanların kayıtsız ve şartsız güveni ve sevgisinden kaynaklanmaktadır. Recep Tayyip ERDOĞAN’ın partinin başından ayrılarak Cumhurbaşkanı olmasına rağmen, bu güven ve destek aynı şekilde devam etmektedir. Hiç kimse milletvekillerine bakarak oy kullanmamaktadır. Ak Parti, bu durumu bildiği için aday listelerini belirlerken çok rahat davranmıştır. İlk sırada Bakan Çağatay KILIÇ beklenen bir isimdi. İkinci sıradaki Ahmet DEMİRCAN, Samsunluların Refahyol hükümeti döneminden tanıdıkları bir isim. Eski milletvekili ve bakan. Ahmet DEMİRCAN, Has Parti’den gelmekle beraber parti teşkilatı ve tabanı tarafından iyi bilinmektedir.

Üçüncü sırada Samsun kamuoyunun çok iyi tanıdığı bir kişi olan Fuat KÖKTAŞ bulunmakta. Fuat KÖKTAŞ, başarılı bir iş adamı ve siyasetçi. Siyaset ve iş dünyasındaki başarıları dikkate alındığında onun Samsun’a büyük katkıları olacağını düşünüyorum. Yakından tanıyanlar da çok iyi bilirler ki Fuat Bey sıradan bir milletvekili olmaz. Bu nedenle, onu siyaset dünyasına renk katacak etkili ve başarılı bir isim olarak görüyorum. Gelecek dönemde Samsun milletvekilleri içinde adı en çok konuşulacak isim Fuat KÖKTAŞ olacaktır.

Dördüncü sıradaki Çiğdem KARAASLAN, Samsun kamuoyunda tanınmayan birisidir. Başarılı bir hanım olduğu özgeçmişinden belli. Genel merkezde görevler üstlenmiş, iş ve siyaset dünyasının içindedir. Çiğdem Hanım’ın listeye girmesi benim için sürpriz oldu. Ben Prof. Dr. Tülay BAKIR’ın devam edebileceği görüşündeydim. Samsun’un seçilebilir yerden tek kadın milletvekili adayı olan Çiğdem Hanım’a bu nedenle başarılar diliyorum. Beşinci sırada Hasan Basri KURT’u, Samsun kamuoyu pek tanımamaktadır. Babası eski Milletvekili Mehmet KURT, parti teşkilatı ve Samsunluların sevdiği ve saydığı birisidir. Samsun için gayret göstereceğini düşünüyorum. Altıncı sırada Gençlik ve Spor Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığından gelme, bürokrat Kamuran ÖZDEN’in adı muhtemel aday olarak zaten zikrediliyordu. Bürokrasideki birikimini siyasete taşıyacağını düşünüyorum. Yılmaz HOCAOĞLU, Adem TUNCER ve Hüseyin Avni ÇATAL, çok değerli kişiler olmakla beraber bulundukları sıralamalar nedeniyle seçilme şanslarının olmadığı kanaatindeyim.

CHP, Samsun’da adaylarını ön seçim ile belirledi. Demokratik bir yarış içinde geçen seçimde Samsun kamuoyunun yakın tanıdığı isimler ilk sıralara geldi. CHP, Samsun’da listeye kimi koyarsa koysun iki milletvekili çıkaracak bir potansiyele sahip bulunmaktadır. En yüksek oyu alarak ilk sıraya Havza’da Ancera Otelin sahibi Kemal ZEYBEK yerleşti. Kendisi bölgesinde iyi tanınan ve sevilen birisidir. En yüksek oyu alması da zaten bunu göstermektedir. İkinci sırada olan Hayati TEKİN, Samsunluların yakından tanıdığı başarılı bir siyasetçidir. Halk ile diyalogu iyidir. Onun milletvekili olarak başarılı bir grafik çizeceğini ve farklı bir profil sergileyeceğini düşünüyorum.

MHP’nin her halükarda Samsun’da bir milletvekili çıkaracak potansiyeli bulunmaktadır. Bu dönemde de MHP listesinden bir milletvekilinin TBMM’ye gitmesi muhtemeldir. Bu seçimlerde MHP, Kalkınma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Erhan USTA’yı ilk sıra adayı olarak gösterdi. Başarılı bir bürokrat olan Erhan USTA’nın epey zamandır MHP’den Samsun adayı olacağı zaten konuşuluyordu. Bu bakımdan sürpriz olmadı.

                   Hep beraber 7 Haziran’ı bekleyeceğiz.

 

Prof. Dr. Osman KÖSE

 

 • Yorumlar 5
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 DENGE GAZETESİ | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0362 420 04 28 | Faks : 0362 431 55 53 | Haber Scripti: CM Bilişim