1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. AÇILAN HER YENİ FAKÜLTE MESLEĞİN SONU OLACAK!
AÇILAN HER YENİ FAKÜLTE MESLEĞİN SONU OLACAK!

AÇILAN HER YENİ FAKÜLTE MESLEĞİN SONU OLACAK!

Samsun'da gerçekleşen Türkiye Eczacılar Birliği 41. Dönem Merkez Heyeti 3. Bölgelerarası Toplantısının sonuç deklarasyonu yayımlandı.

A+A-

Deklarasyonda, OMÜ'ye açılan eczacılık fakültesinin 50'nci olacağı belirtilerek, 'Tabeladan ibaret fakülteler, bu ülkenin kaynaklarını boşa harcamaktır' ifadelerine yer verildi. 
Türkiye Eczacılar Birliği 41. Dönem Merkez Heyeti 3. Bölgelerarası Toplantısı, Atatürk ve silah arkadaşlarının Samsun’a çıkışının 100. Yılında, 18-21 Temmuz tarihleri arasında Samsun’da gerçekleşti. Toplantıya, Türk Eczacıları Birliği ve 54 Bölge Eczacı Odası’ndan yüzlerce eczacı katıldı. 3 gün süren toplantı sonrası sonuç deklarasyonu yayımlandı. Deklarasyonda, eczacılık mesleğinden endişe duyulduğuna yer verildi.

GELECEĞİMİZ TEHLİKEYE ATILIYOR
Türk Eczacıları Birliği Merkez Heyeti, Denetleme Kurulu ve 54 Bölge Eczacı Odaları adına yayınlanan deklarasyonunda kontrolsüz açılan yeni eczacılık fakültelerinin, eczacılık mesleğinin sonu olacağı ifade edildi. Deklarasyonda, “Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Eczacılık Fakültesinin açılması ile birlikte eczacılık fakültesi sayısı 50’ye yükselmiş oldu. Eczacı akademisyeni olmayan, öğretim elemanı kadroları eksik, altyapısı yetersiz, fiziki ve sosyal imkânları kısıtlı, bilimsel çalışma yapmaya uygun ortamı olmayan eczacılık fakülteleri zaten bu ülkenin acı bir gerçeği iken açılan yeni eczacılık fakültelerini endişeyle, şaşkınlıkla takip ediyoruz. Net bir şekilde, bir kez daha söylüyoruz: Açılan fakülteler, artırılan kontenjanlar mesleğimizi, mesleğimizin geleceğini, toplum sağlığımızı, ülkemizin geleceğini tehlikeye atmaktadır. Bunu kabul etmiyoruz, etmeyeceğiz” denildi.

KAYNAKLAR BOŞA HARCANIYOR
Deklarasyonun devamında şu ifadelere yer verildi: “Bugün geldiğimiz noktada; ülkemizde her dört gençten biri işsiz ve bu işsizlerin yüzde 29’u üniversite mezunu, diplomalar bir nevi işsizlik belgesi, gençlerimiz yarınlarından umutsuz. Açılan her yeni fakülte, artırılan her kontenjan bu tabloyu daha da korkunç, daha da içinden çıkılmaz bir hale getirmekte. Açıkça söylüyoruz. Tabeladan ibaret fakülteler, bu ülkenin kaynaklarını boşa harcamaktır. Açılan bu fakülteler sadece birilerine rant sağlamaktadır. Fakülteler bilim yuvasıdır ve nitelikli bilim insanı yetiştirmelidir. Bunun aksi asla düşünülemez. Bir kez daha tekrar ediyoruz: İş gücü planlanması yapılmadan açılan fakülteler, artırılan kontenjanlar bu ülkenin gençlerine zulmetmektir; gençlerimizin yarınlarından, ülkemizin geleceğinden çalmaktır. Türk Eczacıları Birliği eczacılık mesleğinin en büyük güvencesi olduğu gibi mesleğin geleceğinin de en büyük savunucusudur.” 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum