1. HABERLER

  2. DENGE EĞİTİM

  3. 1.BÖLGESEL AFEREZ SEMPOZYUMU
1.BÖLGESEL AFEREZ SEMPOZYUMU

1.BÖLGESEL AFEREZ SEMPOZYUMU

Samsun’da “ Sistemik hastalıklarda aferez uygulamaları, güncel durum nedir?” konulu 1. Bölgesel Aferez Sempozyumu düzenlendi.

A+A-

 Medical Park Samsun Hastanesi, Türk Aferez Derneği, Bahçeşehir Üniversitesi Tıp Fakültesi, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi, Samsun Eğitim ve Araştırma Hastaneleri işbirliği ile düzenlenen sempozyuma, Samsun ve çevre illerden doktor ve yardımcı sağlık personelinin yoğun ilgisi vardı. Dört oturumdan oluşan sempozyumun başkanlığını Prof. Dr. Emel Özyürek, sekreterliğini Doç. Dr. Murat Elli yaptı.

Sempozyumun açılış konuşmalarını Bahçeşehir Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları öğretim üyesi, aynı zamanda Medical Park Samsun Hastanesi Çocuk Kemik İliği Nakil Ünitesi ve Aferez Ünitesi Direktörü Prof.Dr. Emel Özyürek, Bahçeşehir Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Türker Kılıç, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Kemal Balcı ve Türk Aferez Derneği Başkanı Prof. Dr. Fatih Demirkan yaptı. Demirkan'ın ardından Musa Solmaz, "Aferez alfabesi: 5N1K konulu" sunumuyla aferez tedavisinin tanımını, özelliklerini ve uygulama şekillerini anlattı.

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakultesi Hematoloji Bilim Dalı Başkanı Prof Dr. Fevzi Altuntaş’da "Türkiye'de aferez" sunumunun ardından katılımcıların sorularını yanıtladı. Gün boyu devam eden konferansın ikinci oturumunda Doç. Dr. Gökhan Kalkan “Yoğun Bakımda Ve Zehirlenmelerde Afrez Kullanımı” hakkında bilgi  verirken, üçüncü oturumda da Prof. Dr. Burhan Turgut "Romatoloji ve Nefrolojik Hastalıklarda Aferez Uygulamaları" ve Prof. Dr. Davut Albayrak ise "Hematolojide Aferez Uygulamaları" konulu sunumları yaptılar.

Sempozyumun son oturumunda ilk olarak Doç. Dr. Murat Terzi söz aldı Terzi, "Nörolojik Hastalıklarda Aferez Uygulamaları"nı anlatırken, Dr. Thomas Schreiner de "tedavi prensibi ve endikasyonlar" hakkında açıklama yaptı. Kapanış konuşmasını ise Türk Aferez Derneği Genel Sekreteri Doç. Dr. Ali İrfan Tekgündüz yaptı.

Türk Aferez Derneği Başkanı Fatih Demirkan, "Aferez uygulamalarını Türkiye çapında göstermek ve tanıtmak istiyoruz. Bu nedenle bölgesel toplantıları çok önemsiyor ve destekliyoruz." dedi.

Bahçeşehir Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları öğretim üyesi, aynı zamanda Medical Park Samsun Hastanesi Çocuk Kemik İliği Nakil Ünitesi ve Aferez Ünitesi Direktörü, Prof. Dr. Emel Özyürek ise "Samsun Medical Park Hastanesinde 2012 yılında bölgemizdeki ikinci aferez ünitesini kurduk. Bu zamana kadar olan çalışmalarımızda aferez uygulaması ile ilgili bilgi açığını fark ettiğimizden bölgesel bir sempozyum düzenleme ihtiyacını hissettik. Bundan sonra da aferez tedavisiyle ilgili yeni toplantılar düzenleyerek bölgemizdeki hastalarımıza ve sağlık çalışanlarına desteğimizi sürdürmeyi planlıyoruz." ifadelerini kullandı.

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.